Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jan Odyniec 10.09.2019

Ogłoszono skład nowej Komisji Europejskiej. Dobre i złe wiadomości dla Polski

Ogłoszono nowy skład Komisji Europejskiej, w którym polski kandydat otrzymał niezwykle istotną tekę ds. rolnictwa. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka podkreśla, że lista nowych komisarzy może cieszyć, ale również wzbudzać niepokój.

Dobre i złe wiadomości dla Polski po ogłoszeniu składu nowej Komisji Europejskiej. Janusz Wojciechowski, zgodnie z przewidywaniami, będzie odpowiedzialny za rolnictwo, które jest jedną z najważniejszych dziedzin. Będzie odpowiedzialny za zreformowanie wspólnej polityk rolnej i wyrównanie odpłat dla rolników z Europy Środkowo-Wschodniej i Zachodniej. - To ogromne portoflio, jest ono niesłychanie ważne - komentowała dziś przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

Zobacz także
Janusz Wojciechowski 1200 EastNews.jpg
Janusz Wojciechowski zatwierdzony. Szefowa KE ogłosiła kandydatów

Dobre wiadomości dla Polski

Energia dla Estonii - to dobra wiadomość dla Polski. Kraje bałtyckie w sprawach energetycznych zawsze miały zbieżne opinie. Transport dla Rumunii - to też dobra wiadomość, bo Rumunia i Polska jednoznacznie krytycznie wypowiadają się na temat zaostrzenia zasad w transporcie międzynarodowym jeśli chodzi o delegowanie pracowników. Prace nad nimi zbliżają się ku końcowi.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Unia Europejska zmienia przepisy transportowe. Złe wieści dla polskich kierowców

Rumunka jako komisarz transportu to szansa na złagodzenie zapisów - usłyszała w Parlamencie Europejskim brukselska korespondentka Polskiego Radia. Poza tym - jak przypominali Beacie Płomeckiej polscy dyplomaci - rząd w Warszawie zabiega o wpisanie Via Carpatii do Transeuropejskiej Sieci Transportowej. Polska ma nadzieję, że będzie mogła liczyć na przychylność komisarz z Rumunii.

Frans Timmermans nadal ma wiele do powiedzenia

Złe wiadomości to Frans Timmermans odpowiedzialny za kwestie klimatyczne i przygotowanie zielonego ładu dla Europy zakładającego dalsze redukcje emisji dwutlenku węgla. - Chcę, by europejski zielony ład stał się symbolem Unii. Bardzo ważne jest, by Europa była pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu. To nasz długofalowy cel - mówiła dziś przewodnicząca Komisji Europejskiej.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Bogate doświadczenie polskiego kandydata. Kim jest Janusz Wojciechowski?

To może być problematyczne dla Polski, której gospodarka jest w większości oparta na węglu. Poza tym Frans Timmermans będzie nadzorował prace kilku komisarzy w tym także do spraw rolnictwa, czyli Janusza Wojciechowskiego, a jeśli chodzi o kwestie zmian klimatycznych, rolnictwo odgrywa kluczową rolę.

Ukłon w stronę Polski

Analizując nominacje komisarzy, można odnieść wrażenie, że Ursula von der Leyen zrobiła ukłon w stronę Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, oddając kwestie praworządności komisarz z naszego regionu. Czeszka Vera Jourova wprawdzie w tej kadencji Komisji krytykowała reformę sądownictwa w Polsce, ale zachowywała umiar i nie była tak emocjonalna jak Frans Timmermans - komentowali rozmówcy w Komisji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Sankcje za łamanie praworządności. Socjaliści stawiają warunki Ursuli von der Leyen

Vera Jourova będzie wiceprzewodniczącą Komisji i będzie nadzorować prace komisarza z Belgii, też odpowiedzialnego za praworządność. Didier Reynders, jako minister spraw zagranicznych Belgii, promował ideę rocznego przeglądu praworządności we wszystkich krajach, a nie tylko w tych wybranych, choć i on krytykował reformę sądownictwa w Polsce.

jmo