PolskieRadio 24
Paweł Majewski 21.09.2019

Ekstraklasa: kolejna wygrana Lechii. Gdańszczanie lepsi od Korony

Piłkarze Lechii Gdańsk pokonali na własnym boisku Koronę Kielce 2:0 (1:0) w meczu dziewiątej kolejki Ekstraklasy. Bramki zdobyli Maciej Gajos i Lukas Haraslin. Dla gdańszczan to trzecie z rzędu ligowe zwycięstwo.
  • Dla Lechii to trzecie zwycięstwo z rzędu. Trener Piotr Stokowiec ma więc powody do zadowolenia, ale podkreśla, że rywale postawili trudne warunki (IAR)
  • Korona, którą po raz pierwszy poprowadził trener Mirosław Smyła, od ponad dwóch miesięcy nie wygrała ligowego spotkania i jest w strefie spadkowej. Nowy szkoleniowiec był rozgoryczony porażką (IAR)

Początek meczu nie wskazywał na wygraną podopiecznych Piotra Stokowca. Aktywniejsi byli kielczanie, wśród których wyróżniał się Erik Pacinda. Słowak już w trzeciej minucie groźnie uderzał na bramkę strzeżoną przez Dusana Kuciaka. Z czasem impet ataków Korony jednak osłabł.

Lechia dopadła rywala

Gra Lechii także nie porywała. Z czasem jednak gdańszczanie przejęli inicjatywę, a w 36. minucie wyszli na prowadzenie. Filip Mladenović dograł do Macieja Gajosa, a ten nie zmarnował swojej okazji.

W końcówce pierwszej połowy goście mogli wyrównać, ale Kuciak zachował się świetnie w sytuacji sam na sam z Ivanem Jukiciem.

Haraslin się zrehabilitował

Już w doliczonym czasie pierwszej części bramkę mógł zdobyć Lukas Haraslin, ale posłał piłkę nad bramką. Słowak był skuteczniejszy w drugiej połowie. W 52. minucie uderzył ładnie technicznie, wprost w okienko bramki strzeżonej przez Marka Kozioła.

Lechia po zdobyciu drugiego gola nadal atakowała, ale więcej bramek już nie padło. W 70. minucie bliscy szczęścia byli Michał Nalepa i Mladenović. Główkę tego pierwszego obronił Kozioł, a strzał po ziemi Rafała Wolskiego przeszedł tuż obok słupka. Z kolei osiem minut później golkiper Korony obronił groźne uderzenie Flavio Paixao.

Kolejny triumf

Dla gdańszczan było to czwarte w sezonie, a trzecie z rzędu zwycięstwo. Kielczanie, pod wodzą nowego trenera Mirosława Smyły przegrali natomiast szósty mecz w sezonie i spadli na 15. miejsce w tabeli.

Lechia Gdańsk - Korona Kielce 2:0 (1:0).

Bramki: 1:0 Maciej Gajos (36), 2:0 Lukas Haraslin (52).

Żółta kartka - Lechia Gdańsk: Maciej Gajos, Filip Mladenovic, Daniel Łukasik. Korona Kielce: Mateusz Spychała, Ognjen Gnjatic.

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów: 11 708.

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Karol Fila, Michał Nalepa, Błażej Augustyn, Filip Mladenović - Lukas Haraslin (64. Rafał Wolski), Daniel Łukasik, Jarosław Kubicki, Maciej Gajos (83. Jaroslav Mihalik), Zarko Udovicic - Artur Sobiech (55. Flavio Paixao).

Korona Kielce: Marek Kozioł - Mateusz Spychała, Ivan Marquez, Adnan Kovacević, Michael Gardawski - Marcin Cebula (46. Matej Pucko), Ognjen Gnjatić, Milan Radin, Erik Pacinda, Ivan Jukić (70. Uros Duranović) - Michal Papadopulos (79. Michał Żyro).

Wyniki meczów 9. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2019-09-20:
Piast Gliwice - Raków Częstochowa 2:1 (0:1)
Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 1:1 (1:1)
2019-09-21:
Śląsk Wrocław - KGHM Zagłębie Lubin 4:4 (2:2)
ŁKS Łódź - Arka Gdynia 1:4 (0:2)
Lechia Gdańsk - Korona Kielce 2:0 (1:0)

Pozostałe mecze kolejki
2019-09-22:
Wisła Płock - Wisła Kraków (12.30)
Pogoń Szczecin - Górnik Zabrze (15.00)
Cracovia Kraków - Legia Warszawa (17.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. ŁKS Łódź 9 1 1 7 7-18 4 -11
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze