Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Szewczuk 03.10.2019

K. Szczerski: integracja Bałkanów Zach. z UE odpowiedzią na brexit

- W sytuacji kiedy jeden kraj opuszcza Unię Europejską, żeby dać dowód żywotności projektu, jakim jest zjednoczona Europa, powinniśmy być otwarci na przyjmowanie innych krajów - ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. W drugim dniu szczytu przywódców V4 z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy głównym tematem obrad będzie integracja Bałkanów Zachodnich z UE.
Posłuchaj
  • Głównym tematem spotkania przywódców V4 będzie dyskusja o integracji Bałkanów Zachodnich z UE. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
Czytaj także

W Lanach pod Pragą do dyskusji przywódców Polski, Czech, Węgier i Słowacji dołączą prezydenci Słowenii i Serbii - Borut Pahor i Aleksandar Vuczić. Serbia to obok trzech innych państw bałkańskich kandydat do wejścia do Unii Europejskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
grupa wyszehradzka 1200 pap.jpg
Państwa V4: sprawiedliwa transformacja podstawą polityki klimatycznej

Odpowiedź na brexit

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przypomniał, że Polska przewodniczy Procesowi Berlińskiemu, którego celem jest wspieranie unijnej drogi Bałkanów Zachodnich. Akcesja nowych państw miałaby być odpowiedzią na brexit.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jan Dziedziczak o V4: w UE jest widoczne, że oto jest grupa czterech krajów, które są ze sobą na dobre i na złe

- W sytuacji, kiedy jeden kraj opuszcza Unię Europejską, żeby dać dowód żywotności tego projektu, jakim jest zjednoczona Europa, powinniśmy być otwarci na przyjmowanie innych krajów. By pokazać, że owszem, jeden kraj opuszcza Unię, bo taka była jego decyzja, ale w tym samym miejscu inne do Unii wchodzą, więc Unia jest cały czas żywa - ocenił.

UE musi podjąć decyzję

Krzysztof Szczerski podkreślił, że istotne jest, by cała Wspólnota odważyła się podjąć decyzję dotyczące rozszerzenia, tak by było ono "nie obietnicą, a konkretem".

Jak przypomniał, na lipcowym szczycie Bałkanów Zachodnich w Poznaniu prezydent Andrzej Duda mówił, że tym krajom "nie można oferować wyścigu, którym nie ma mety".

"Konkretna perspektywa"

Szef gabinetu prezydenta zwrócił uwagę, że nie chodzi o szybkie, tylko o konkretne daty. To - jak wyjaśniał - także istotne z perspektywy budżetowej. W ocenie Krzysztofa Szczerskiego, jeśli w budżecie UE na lata 2021-27 nie będzie zapisanych środków na rozszerzenie, to będzie to złym sygnałem.

- Polska będzie namawiała kraje Unii, by dać krajom akcesyjnym perspektywę jasną, konkretną, ale i wymagającą, bo nie chodzi o to, żeby przyjmować na ślepo - stwierdził prezydencki minister.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
premeir-1200-pap.jpg
Spotkanie grupy V4 z udziałem premiera. Rozmowy o UE, współpracy i Bałkanach Zachodnich

Bałkańscy kandydaci

Status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej posiadają obecnie Serbia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Albania i Turcja. Najbardziej zaawansowane negocjacje akcesyjne prowadzą dwa pierwsze kraje. Na rozpoczęcie rozmów czekają Macedonia Północna i Albania.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Premier: proces berliński wnosi wartość dodaną do stosunków UE-Bałkany Zachodnie

Tymczasem podczas poniedziałkowych obrad prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej określili trzy wspólne priorytety na forum Unii Europejskiej. Mają nimi być jedność Europy, spójność budżetowa i sprawiedliwa transformacja w polityce klimatycznej.

msze