PolskieRadio 24
Paweł Majewski 05.10.2019

Ekstraklasa: pogrom w Poznaniu. Lech zdeklasował Wisłę Kraków

Piłkarze Lecha Poznań pokonali u siebie Wisłę Kraków w sobotnim meczu jedenastej kolejki Ekstraklasy. Gole dla zwycięzców zdobyli Darko Jevtic, Christian Gytkjaer, Kamil Jóźwiak i Filip Marchwiński.
  • Pomocnik Lecha Darko Jevtic jest bardzo zadowolony z wyniku. (IAR)
  • Wisła osłabiona wieloma kontuzjami przegrała bardzo wyraźnie, ale wymówek nie szuka kapitan "Białej Gwiazdy" Rafał Boguski. (IAR)

Wiślacy przystąpili do meczu zmotywowani. Podopieczni Macieja Stolarczyka chcieli zrehabilitować się za tylko jeden punkt w trzech wrześniowych meczach, a przede wszystkim za porażkę w derbowym meczu z Cracovią (0:1). Krakowianie rozpoczęli więc z impetem. Już w trzeciej minucie Kamil Wojtkowski po indywidualnej akcji uderzył w boczną siatkę. Trzy minuty później z rzutu wolnego strzelał Mikołaj Grabowski, ale na posterunku był golkiper "Kolejorza" Mickey van der Hart.

Lechici po raz pierwszy zagrozili bramce rywali w jedenastej minucie. Wówczas akcja Jóźwiaka z Gytkjaerem zakończyła się strzałem tego drugiego, jednak piłka wylądowała w dłoniach Michała Buchalika. Gdy wydawało się, że podopieczni Dariusza Żurawia przejmują kontrolę nad meczem, po raz kolejny groźne okazje mieli wiślacy. Najpierw van der Hart po raz kolejny złapał jednak uderzenie Grabowskiego, a potem Wojtkowski kopnął z dystansu nad bramką.

Jevtic opanował sytuację

W kolejnych minutach coraz groźniejsi byli jednak gospodarze. Strzałów próbowali młodzi Jakub Moder i Jakub Kamiński. Przewaga Lecha została udokumentowana golem zdobytym w 40. minucie. Grabowski stracił piłkę, którą przechwycił Jóźwiak. Skrzydłowy wycofał do Jevticia, a ten pewnym strzałem wyprowadził Lecha na prowadzenie. Na przerwę obie ekipy zeszły przy jednobramkowej przewadze "Kolejorza".

Lech rozpoczął drugą połowę dużo lepiej niż pierwszą. W 50. minucie gospodarze wyszli z kontratakiem, jednak strzał Modera wyłapał Buchalik. Dziewięć minut później bramkarz Wisły miał większe problemy ze strzałem Tymoteusza Puchacza z dystansu, jednak i tym razem sobie poradził. Przewaga Lecha była coraz większa i wydawało się, że kolejna bramka jest kwestią czasu.

Mecz do jednej bramki

Gol padł w 73. minucie. Gytkjaer dobił wówczas uderzenie Kamińskiego. Sędzia Daniel Stefański sprawdzał jeszcze, czy Duńczyk w momencie strzału nie był na spalonym, ale interwencja systemu VAR rozwiała wątpliwości, że gol został zdobyty prawidłowo. Ofensywne starania gospodarzy zostały nagrodzone, jednak nie było to ich ostatnie słowo.

Już pięć minut później lechici prowadzili trzema bramkami. Kontrę gospodarzy wykończył Jóźwiak.

Wynik ustalił natomiast Marchwiński. W 85. minucie 17-latek pewnym strzałem wykorzystał błąd wiślackiej defensywy. Ostatecznie gospodarze zwyciężyli aż czterema bramkami.

Szpital w Krakowie

Zła passa Wisły trwa, chociaż pewnym usprawiedliwieniem jest fatalna sytuacja kadrowa. "Biała Gwiazda" przyjechała do Poznania bez Macieja Sadloka, Lukasa Klemenza, Davida Niepsuja, Łukasza Burligi, Pawła Brożka i Jakuba Błaszczykowskiego. Brak tych zawodników był aż nadto widoczny.

Lech Poznań - Wisła Kraków 4:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Darko Jevtic (40), 2:0 Christian Gytkjaer (73), 3:0 Kamil Jóźwiak (77), 4:0 Filip Marchwiński (84).

Żółta kartka - Lech Poznań: Christian Gytkjaer, Karlo Muhar, Tymoteusz Puchacz. Wisła Kraków: Vukan Savicević, Kamil Wojtkowski.

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów: 15 089.

Lech Poznań: Mickey van der Hart - Robert Gumny, Lubomir Satka, Dorde Crnomarković, Tymoteusz Puchacz - Kamil Jóźwiak, Karlo Muhar, Darko Jevtic (71. Joao Amaral), Jakub Moder, Jakub Kamiński (80. Filip Marchwiński) - Christian Gytkjaer (84. Paweł Tomczyk).

Wisła Kraków: Michał Buchalik - Rafał Boguski, Marcin Wasilewski, Rafał Janicki (46. Dawid Szot), Marcin Grabowski - Jean Carlos Silva, Vullnet Basha (76. Chuca), Vukan Savicević, Michał Mak - Przemysław Zdybowicz (64. Krzysztof Drzazga), Kamil Wojtkowski.