Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Daniel Czyżewski 14.10.2019

UE: oficjalna zgoda Rady UE, by Kovesi została prokuratorem europejskim

Przedstawiciele państw członkowskich w Radzie UE zgodzili się w poniedziałek, że Laura Codruta Kovesi, była szefowa rumuńskiej agencji ds. walki z korupcją (DNA), zostanie pierwszym prokuratorem europejskim. Otwiera to drogę do jej powołania przez PE.

Pod koniec września polityczne porozumienie w sprawie tej nominacji osiągnęli negocjatorzy Rady UE i Parlamentu Europejskiego. Kovesi, którą na forum UE zwalczał rząd jej własnego kraju, jest obecnie prokuratorem w prokuraturze przy Wysokim Trybunale Kasacyjnym i Sprawiedliwości Rumunii.

Czytaj więcej
prokuratura europejska 1200 shutt.jpg
Prokuratura Europejska. Po co Europie unijny urząd szeryfów?
"Priorytetem Rady jest, by Prokuratura Europejska (EPPO) była gotowa do działania od listopada 2020 r. W związku z tym pilne stało się mianowanie europejskiego prokuratora. Pani Kovesi jako pierwsza osoba na tym stanowisku będzie miała za zadanie stworzenie EPPO od zera. Jej praca w ciągu siedmiu lat jej kadencji polegać będzie w szczególności na budowaniu struktury administracyjnej i operacyjnej urzędu oraz nawiązywaniu dobrych stosunków roboczych z krajowymi organami sądowymi" - podkreśliła w oświadczeniu minister sprawiedliwości sprawującej przewodnictwo w UE Finlandii Anna-Maja Henriksson. 

Zostaje zgoda Parlamentu Europejskiego

Kovesi swoją działalnością bardzo mocno przyczyniła się do ograniczenia korupcji w Rumunii, ale naraziła się przy tym wielu politykom, ścigając nadużycia również wśród elit władzy.

Porozumienie w sprawie mianowania Kovesi na stanowisko szefa Prokuratury Europejskiej musi zostać jeszcze formalnie zatwierdzone przez Parlament Europejski.

Do tej pory do Prokuratury Europejskiej przystąpiły 22 państwa członkowskie. Pięć - Polska, Węgry, Szwecja, Dania i Irlandia - nie zdecydowały się na ten krok. Proceduralnie nie ma jednak przeszkód, żeby zrobiły to w dowolnej chwili.

Prokuratura Europejska, która ma prowadzić sprawy przestępstw związanych z nadużyciami finansowymi, korupcją, praniem pieniędzy i poważnymi transgranicznymi oszustwami związanymi z VAT na kwotę powyżej 10 mln euro, rozpocznie działalność do końca 2020 r. Jej siedzibą będzie w Luksemburgu. 

dcz