Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Filip Ciszewski 17.10.2019

Porozumienie ws. brexitu. Entuzjazm unijnych przywódców, choć nie bez wątpliwości

Unijni przywódcy, których wiadomość o porozumieniu ws. brexitu zastała tuż przed wyjazdem albo w drodze na szczyt w Brukseli, z entuzjazmem przyjęli tę informację. Polityczna zgoda na umowę jest formalnością, ale są obawy o to, co zrobi Izba Gmin.

- Zdecydowanie wiadomością dnia jest zamknięcie z sukcesem porozumienia między rządem Wielkiej Brytanii i Komisją Europejską. Przyjrzymy się temu i będziemy formułować naszą opinię - mówiła przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Europejskiej kanclerz Niemiec Angela Merkel.



Jak zaznaczyła, ważnym znakiem jest to, że zadowolony z uzyskanych zapisów jest premier Irlandii Leo Varadkar.

Wyjątkowość Irlandii

On sam mówił dziennikarzom, że porozumienie oferuje unikalne rozwiązanie dla Irlandii Północnej, uznając jej wyjątkowe położenie i historię. Zwrócił uwagę, że umowa zapewnia, iż nie będzie twardej granicy na wyspie irlandzkiej, pozwoli na rozwój gospodarki irlandzkiej i chroni jednolity rynek unijny.

nowe foto morawiecki 1200.jpg
Premier na szczycie UE: ws. brexitu dążymy, by polskie interesy były zabezpieczone

- To dobre porozumienie, umożliwia ono wielkiej Brytanii wyjście z UE w uporządkowany sposób z okresem przejściowym, który jest bardzo ważny dla firm i przedsiębiorstw w UE i Wielkiej Brytanii - podkreślił Varadkar.

"Dobry kompromis"

Przedpołudniową informację o zawarciu porozumienia pozytywnie odebrał prezydent Francji Emmanuel Macron. Zaznaczył, że umowa musi zostać teraz doprecyzowana pod względem technicznym i przedstawiona politycznie zarówno wśród państw członkowskich, jak i w Zjednoczonym Królestwie.

- Jestem pewien, że Brytyjczycy są w stanie ratyfikować ją w parlamencie i że zostanie przyjęta przez Parlament Europejski - mówił przed szczytem Macron. Ocenił przy tym, że umowa spełnia cele zarówno Wielkiej Brytanii, jak i UE, i wygląda na "dobry kompromis". - Chcę wierzyć, że premier Boris Johnson będzie miał większość w parlamencie, która poprze to porozumienie wynegocjowane w ostatnich tygodniach - powiedział.

johnson 1200 pap.jpg
Boris Johnson: 31 października Wielka Brytania opuści UE w całości

Sam Johnson apelował w Brukseli do posłów Izby Gmin, by poparli umowę, przekonując, że jest ona spełnieniem obietnic o prawdziwym brexicie. - Sądzę, że to porozumienie jest bardzo dobre zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i UE - oświadczył na wspólnej konferencji prasowej z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem.

"Diabeł tkwi w szczegółach"

Premier Belgii i przyszły szef Rady Europejskiej Charles Michel ocenił porozumienie jako krok w dobrym kierunku, ale zastrzegł, że "diabeł tkwi w szczegółach". - Jestem zadowolony, ale jednocześnie ostrożny; zobaczymy, czy porozumienie zostanie zaakceptowane przez Izbę Gmin - powiedział.



Przyszła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen w rozmowie z dziennikarzami przed rozpoczęciem szczytu oceniła, że przyjęcie porozumienia to dobry punkt wyjścia dla rozpoczęcia negocjacji w sprawie przyszłych wzajemnych relacji między UE a Wielką Brytanią.

Wiele wątpliwości

Nieco ostrożniej wypowiedział się premier Holandii Mark Rutte. Przyjęcie porozumienia ocenił jako "zachęcającą wiadomość", jednak zaznaczył, że teraz unijni liderzy muszą przedyskutować jego szczegóły.

Premier sprawującej prezydencję w UE Finlandii Antti Rinne uznał, że w obecnej chwili "piłka jest po stronie brytyjskiego parlamentu". - Mam nadzieję, że teraz jesteśmy już na końcu tego procesu, ale wciąż jest wiele wątpliwości, np. w brytyjskim parlamencie - mówił Rinne.

fc