Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Paweł Kurek 23.10.2019

Waszyngton: "Polska noc kosmiczna" z udziałem przedstawicieli NASA

Instytucje i firmy z polskiego sektora kosmicznego zaprezentowały się w stolicy Stanów Zjednoczonych. W spotkaniu, które odbyło się w rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie wziął udział także zastępca administratora NASA Steve Jurczyk.
  • W rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie doszło do spotkania przedstawicieli firm i instytucji polskiego sektora kosmicznego
  • W spotkaniu wziął udział m.in. zastępca administratora NASA Steve Jurczyk
  • - Będziemy kontynuować współpracę - mówił o zacieśnianiu współpracy polski z NASA

W prezentacji zatytułowanej "Polish Space Night" uczestniczyło kilkanaście firm z branży kosmicznej, reprezentanci instytutów naukowych oraz przedstawiciele agencji rządowych.

kometa 1200.jpg
Hubble zarejestrował kometę. Przybyła z innego układu planetarnego

Współorganizatorem wydarzenia była Polska Agencja Kosmiczna. - Mamy możliwości, mamy ambicje, mamy doświadczenia, jesteśmy w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Niewykorzystanie tego byłoby zwyczajnie marnotrawstwem i grzechem - powiedział Polskiemu Radiu prezes agencji Michał Szaniawski.

Współpraca z NASA

Zastępca administratora NASA Steve Jurczyk zwrócił uwagę, że oprócz udziału w pracach Europejskiej Agencji Kosmicznej Polska zacieśnia bezpośrednią współpracę z NASA. - Będziemy kontynuować tę współpracę i poszukiwać możliwości wykorzystania innowacyjnych rozwiązań waszego sektora kosmicznego - powiedział Jurczyk.

CZYTAJ TAKŻE: NASA znów chce na Księżyc. I jeszcze dalej>>>

Podczas spotkania polskie firmy przedstawiły produkty i rozwiązania technologiczne dla branży kosmicznej w takich dziedzinach jak robotyka, mechanika i przetwarzanie danych satelitarnych.

Polska od 40 lat bierze udział w badaniach kosmosu. W tym czasie ponad 80 pochodzących z naszego kraju instrumentów zostało użytych w misjach kosmicznych. Polski sektor kosmiczny liczy obecnie 350 firm z czego 50 czego 50 zajmuje się wyłącznie technologia kosmiczną.

pkur