Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Damian Nejman 23.10.2019

Ambasadorowie UE: jest zgoda na opóźnienie brexitu

Jest zgoda na opóźnienie brexitu, planowanego na 31 października, ale jeszcze nie ma decyzji co do długości przełożenia tego terminu. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że takimi ustaleniami zakończyło się prawie półtoragodzinne spotkanie unijnych ambasadorów 27 krajów w Brukseli.

east news Konrad Szymański free 1200.jpg
Brexit. Wiceszef MSZ: Polska zrobi wszystko, co będzie pomocne

Kolejne spotkanie ambasadorów odbędzie się w piątek, do tego czasu szef Rady Europejskiej będzie prowadził konsultacje z unijnymi liderami i wtedy zapadnie ostateczna decyzja. Jeden z unijnych urzędników powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, że w środę nie było sprzeciwu co do konieczności opóźnienia brexitu, by uniknąć wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii bez umowy. 

Cały czas otwarte pozostaje pytanie, o ile miesięcy należy opóźnić to wyjście. We wniosku Londynu do Brukseli mowa jest o przełożeniu tego terminu maksymalnie do końca stycznia, chyba że wcześniej brytyjski parlament zakończy ratyfikację umowy brexitowej.

Niechętna Francja

Wiele krajów skłania się ku temu, by dać zgodę na 3-miesięczne opóźnienie, ale niechętna jest Francja, która naciska na krótszy okres. Ponadto, według unijnych dyplomatów z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia, "27" opowiada się raczej za decyzją pisemną, bez konieczności zwoływania nadzwyczajnego szczytu.

W spotkaniu ambasadorów wziął udział unijny negocjator Michel Barnier, który powiedział, że była to pierwsza wymiana poglądów po wczorajszych wydarzeniach w brytyjskim parlamencie. Premier Boris Johnson wstrzymał ratyfikację umowy brexitowej po przegranym głosowaniu w sprawie ekspresowego tempa prac nad przepisami wykonawczymi do umowy.

W reakcji na tę decyzję szef Rady Europejskiej Donald Tusk zarekomendował unijnym przywódcom opóźnienie brexitu zgodnie z prośbą rządu w Londynie, czyli maksymalnie do końca stycznia. W tej sprawie wymagana jest jednomyślność wszystkich krajów.

dn