Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Damian Nejman 28.10.2019

Jest zgoda na elastyczne opóźnienie brexitu do końca stycznia

Nie będzie brexitu za kilka dni, czyli 31 października. 27 krajów zgodziło się na elastycznie opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii do końca stycznia, ale z możliwością skrócenia - poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Teraz państwa członkowskie sformalizują decyzję w procedurze pisemnej. To oznacza, że 27 krajów przystała na prośbę rządu w Londynie. Premier Boris Johnson, choć nie chciał, to zobligowany przez brytyjski parlament, przysłał wniosek z prośbą o opóźnienie brexitu w związku z problemami z zaakceptowaniem umowy o wyjściu przez posłów.

Elastyczne opóźnienie brexitu do końca stycznia oznacza, że możliwe jest skrócenie tego terminu, jeśli wcześniej brytyjski parlament ratyfikuje umowę o wyjściu. Potwierdziły się nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej sprzed kilku dni, że po zakończeniu ratyfikacji umowy brexitowej na Wyspach, wyjście Wielkiej Brytanii nastąpi pierwszego dnia kolejnego miesiąca.

Możliwe daty brexitu

"To daje czas Wielkiej Brytanii, by zdecydować, czego chce, a Parlament Europejski będzie analizował umowę brexitową" - napisał na jednym z portali społecznościowych przewodniczący Europarlamentu David Sassoli.

Możliwe są następujące daty - 1 grudnia, 1 stycznia i najpóźniej 1 lutego. Ambasadorowie 27 krajów, którzy zgodzili się na opóźnienie brexitu, jednocześnie zastrzegli, że przesunięcie terminu opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej nie będzie służyło renegocjacji porozumienia rozwodowego.

Ponadto, ambasadorowie ostrzegli, że w okresie przedłużonego brexitu, Wielka Brytania nie powinna sabotować, czy utrudniać decyzji podejmowanych w Unii.

dn