PolskieRadio 24
Paweł Słójkowski 03.11.2019

Ekstraklasa: sprawiedliwy remis w Szczecinie. Cudowny gol Spiridonovicia ozdobą spotkania

Pogoń Szczecin zremisowała 1:1 z Lechem Poznań w ostatnim sobotnim spotkaniu 14. kolejki Ekstraklasy. Przepięknym trafieniem popisał się gracz "Portowców", Srdjan Spiridonović.
  • Kapitan "Portowców" Adam Frączczak powiedział po spotkaniu (IAR)
  • Tymoteusz Puchacz - pomocnik Lecha Poznań - tak podsumował ten mecz (IAR)

Lech dobrze rozpoczął spotkanie, już po dziesięciu minutach broniący bramki gospodarzy Dante Stipica miał na swoim koncie dwie wymagające interwencje. "Portowcy" odpowiedzieli groźnym strzałem Frączczaka, ale na posterunku był van der Hart.

W 15. minucie Kozulj chciał zaskoczyć bramkarza Lecha sprytnym uderzeniem z rzutu wolnego, do szczęścia zabrakło mu jednak centymetrów. Z minuty na minutę coraz lepiej spisywała się Pogoń, która zyskiwała przewagę i spychała Lecha do głębokiej defensywy. Gol wisiał w powietrzu.

Wynik otworzył Srdjan Spiridonović, który przejął piłkę przed polem karnym, przełożył ją na lewą nogę i potężnym uderzeniem dał Pogoni prowadzenie. Bez wątpienia będzie to mocna kandydatura do gola całego sezonu. Była 21. minuta spotkania i "Kolejorz" musiał wziąć się do roboty, jeśli chciał myśleć tu o korzystnym rezultacie.

Gospodarze nie pozwalali przyjezdnym na wiele, grali spokojnie i konsekwentnie, stwarzając sobie jeszcze kilka niezłych sytuacji. Przed przerwą mogło jednak nastąpić wyrównanie. Lech dobrze rozegrał akcję, do piłki dopadł Moder, ale jego strzał został zablokowany.

Od początku drugiej połowy "Kolejorz" próbował dojść do głosu, ale tego dnia był zbyt mało konkretny. Pogoń nie chciała forsować tempa, momentami oddawała inicjatywę rywalom i czekała na błąd.

Lech stwarzał największe zagrożenie po akcjach skrzydłami, jednak za każdym razem dobrze spisywał się Dante Stipica. W 81. minucie golkiper musiał mocno wysilić się, by przerzucić piłkę nad poprzeczką po potężnym uderzeniu Tiby. Chwilę później był już bezradny.

Jevtić dobrze dograł z rzutu rożnego, a Thomas Rogne uprzedził obrońców i bramkarza, wykorzystując swoje warunki fizyczne i strzelając gola głową. Można było spodziewać się, że walcząca o pozycję lidera Pogoń będzie starała się rozstrzygnąć ten mecz na swoją korzyść, jednak "Portowcy" nie mieli już argumentów, by zaskoczyć Lecha.

Biorąc pod uwagę przebieg tego meczu, remis wydaje się sprawiedliwym wynikiem.

Pogoń Szczecin - Lech Poznań 1:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Srdjan Spiridonovic (21), 1:1 Thomas Rogne (82-głową).

Żółta kartka - Pogoń Szczecin: Zvonimir Kozulj, David Stec. Lech Poznań: Robert Gumny, Thomas Rogne, Kamil Jóźwiak.

Sędzia: Łukasz Szczech (Warszawa). Widzów 3 697.

Pogoń Szczecin: Dante Stipica - Hubert Matynia, Benedikt Zech, Kostas Triantafyllopoulos, David Stec - Srdjan Spiridonovic (90+2. Kacper Kozłowski), Tomas Podstawski, Zvonimir Kozulj (86. Igor Łasicki), Marcin Listkowski (75. Santeri Hostikka), Sebastian Kowalczyk - Adam Frączczak.

Lech Poznań: Mickey van der Hart - Wołodymyr Kostewycz, Thomas Rogne, Lubomir Satka, Robert Gumny - Tymoteusz Puchacz (86. Jakub Kamiński), Pedro Tiba, Jakub Moder (66. Darko Jevtic), Karlo Muhar (78. Paweł Tomczyk), Kamil Jóźwiak - Christian Gytkjaer.