Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jan Odyniec 04.11.2019

E. Witek: Polska jest przyjacielem Bałkanów Zachodnich. Trzeba wzmacniać integrację europejską

- Wzmacnianie integracji europejskiej państw Europy Południowo-Wschodniej pozostanie jednym z priorytetów polskiej polityki zagranicznej - mówiła w poniedziałek w Budapeszcie marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Posłuchaj
  • E. Witek: brak negocjacji akcesyjnych z krajami bałkańskimi to błąd. Relacja Przemysława Lisa (IAR)
Czytaj także

Wypowiadając się podczas IX Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Południowo-Wschodniej, Elżbieta Witek zapewniła, że polski rząd i parlament są przyjaciółmi Bałkanów Zachodnich niezależnie od układu politycznego.

Elżbieta Witek tt-1200.jpg
Elżbieta Witek: UE powinna być rozszerzona, by zapewnić stabilizację

"Integracja europejska celem Polski"

- Kwestia integracji tego regionu z Unią Europejską jest przedmiotem ponadpartyjnego konsensusu i cieszy się szerokim poparciem społecznym - mówiła marszałek Sejmu.

- Wzmacnianie integracji europejskiej państw Europy Południowo-Wschodniej pozostanie jednym z priorytetów polskiej polityki zagranicznej. Dołożymy także wszelkich starań, by kwestia ta pozostała priorytetem Unii - zapewniła.

Dodała, że z nadzieją i optymizmem patrzy na proces formowania nowej Komisji Europejskiej, dla której - jak mówiła przewodnicząca polskiego parlamentu - polityka sąsiedztwa i rozszerzenie powinny mieć szczególne znaczenie.

- Jestem przekonana, że przełamiemy impas w europejskiej polityce wobec Bałkanów Zachodnich i osiągniemy cel, do którego wspólnie dążymy - powiedziała Elżbieta Witek.

"Zasady nie mogą być stale zmieniane"

Marszałek Sejmu mówiła podczas szczytu, że spotkanie w Budapeszcie jest dowodem na "wciąż żywe zainteresowanie społeczeństw i polityków państw bałkańskich integracją z Unią Europejską" . - Z kolei obecność nas, przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej, wskazuje na wsparcie, jakiego stale im udzielamy w tej niełatwej drodze - mówiła Elżbieta Witek.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Brak zgody UE na rozmowy akcesyjne. F. Mogherini: historyczny błąd

- Polska pozostaje zdecydowanym zwolennikiem włączenia do Wspólnoty państw z obszaru Bałkanów Zachodnich. Uważamy, że jest to działanie zmierzające do zapewnienia w Europie pokoju, dobrobytu i stabilności - powiedziała marszałek Sejmu.

- Stoimy na stanowisku, że Unia Europejska musi wypełnić swoje jednoznaczne zobowiązanie do wspierania integracji europejskiej tego regionu - jest to kwestia solidarności, wspierania rozwoju społeczno-gospodarczego w bezpośrednim sąsiedztwie Wspólnoty oraz strategicznego dążenia Unii do zapewnienia bezpieczeństwa na całym kontynencie - dodała.

Jak mówiła, przystąpienie do UE "nie może być ruchomym celem czy grą według zasad, które są stale zmieniane przez jedną ze stron". - Dlatego brak zgody niektórych państw członkowskich UE w odniesieniu do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych przez Albanię i Macedonię Północną uważamy za błąd, który może przynieść poważne, negatywne konsekwencje dla regionu - powiedziała Elżbieta Witek.

jmo