Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Bączek 01.12.2019

Szef MSZ o NATO: nasz cel to nowoczesny i silny sojusz obronny

 - Adaptacja postawy odstraszania i obrony NATO jest procesem ciągłym. Przyświeca nam ambitny cel: nowoczesny i silny sojusz obronny. Jest to cel, do którego konsekwentnie dążymy - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Minister spraw zagranicznych będzie towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w spotkaniu szefów państw i rządów krajów członkowskich NATO w Londynie. - Spotkanie przywódców Sojuszu Północnoatlantyckiego w stolicy Wielkiej Brytanii będzie miało pod wieloma względami wyjątkowy charakter - mówił szef MSZ.

nato_1200.jpg
Ekspert: szczyt NATO okazją do zademonstrowania jedności

- Z jednej strony będzie to merytoryczne podsumowanie jubileuszowego roku, w którym świętujemy 70–lecie NATO. W tym okresie Sojusz Północnoatlantycki był gwarantem bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu na naszym kontynencie. Podkreślenie sukcesów i osiągnięć NATO będzie więc istotnym elementem komunikacji strategicznej towarzyszącej londyńskiemu spotkaniu - podkreślił Jacek Czaputowicz.

Wzmacnianie potencjału obrony NATO

- Szczyt NATO w Londynie to jednak przede wszystkim okazja do przedyskutowania bieżących elementów sojuszniczej działalności oraz aktualnego stanu środowiska bezpieczeństwa międzynarodowego. Przywódcy państw NATO odniosą się m.in. do procesu polityczno-wojskowej adaptacji Sojuszu. Chodzi przede wszystkim o wzmacnianie potencjału obrony i odstraszania NATO, podział sojuszniczych obciążeń oraz kluczowych wyzwań i zagrożeń dla NATO w przyszłości - dodał minister spraw zagranicznych.

Szef resortu dyplomacji podkreślił, że w ciągu 70 lat swojego istnienia NATO wielokrotnie dało świadectwo swojej wartości i znaczenia dla europejskiego bezpieczeństwa. Według Jacka Czaputowicza w ostatnich latach, zwłaszcza po 2014 r. mamy do czynienia z dynamiczną i poważną transformacją polityczno-wojskową Sojuszu, będącą reakcją na niekorzystne zmiany zachodzące w bezpieczeństwie obszaru transatlantyckiego.

Ambitny cel

PAP Jens Stoltenberg 1200.jpg
Szef NATO: Sojusz zdoła przezwyciężyć podziały

- Adaptacja postawy odstraszania i obrony NATO jest procesem ciągłym. Przyświeca nam ambitny cel: nowoczesny i silny sojusz obronny. Jest to cel, do którego konsekwentnie dążymy. W tym kontekście z satysfakcją odnotowujemy zmiany zachodzące w wielu państwach członkowskich Sojuszu w kwestii wydatków na obronność. Widzimy pozytywne trendy, które są też dowodem na rosnącą siłę NATO - mówił szef MSZ.

Jacek Czaputowicz przypomniał, że Polska spełnia wymóg przeznaczania co najmniej 2 proc. PKB na obronność, z czego - jak dodał ponad 20 proc. jest przeznaczane na modernizację sił zbrojnych.

- W obliczu trwającej obecnie dyskusji na temat NATO i europejskiej architektury bezpieczeństwa chcę jednocześnie zaznaczyć, że Polska nie widzi sprzeczności pomiędzy rozwojem inicjatyw obronnych Unii Europejskiej i NATO. Współpraca w ramach Sojuszu, gwarancje wynikające z art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego oraz polityczne i militarne zaangażowanie USA na naszym kontynencie stanowią niezmiennie fundamenty polskiego i europejskiego bezpieczeństwa - mówił szef MSZ.

Synergia we współpracy

Minister podkreślił, że "Europa powinna budować swoje zdolności w uzupełnieniu do Sojuszu". - Są to procesy i mechanizmy współpracy, które powinny być rozwijane równolegle. Zależy nam, aby współpraca w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE była spójna z działaniami NATO, tworzyła synergię - zaznaczył. Jacek Czaputowicz ocenił, że ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem "gorącej publicznej dyskusji dotyczącej roli Sojuszu i jego skuteczności".

EN_01402871_0027 duda 1200.jpg
Narada w BBN przed szczytem NATO

- Polska będzie konsekwentnie akcentowała sojuszniczą jedność i solidarność, które zawsze powinny przeważać nad istniejącymi sporami i różnicami zdań. Liczymy także, że te zasady będą przyświecały wszystkim uczestnikom spotkania podczas rozmów w Londynie i że jedność wspólnoty transatlantyckiej będzie kluczowym przekazem podsumowującym tegoroczny szczyt" - powiedział szef MSZ.

70. lecie NATO

Przywódcy 29 krajów Sojuszu zjadą 3 i 4 grudnia do Londynu, żeby uczcić 70. rocznicę ustanowienia organizacji, utworzonej, by zapewniać bezpieczeństwo i pokój w obszarze euroatlantyckim. Eksperci zwracają uwagę, że obchody będą naznaczone istotnymi podziałami w ramach Sojuszu - zarówno w samej Europie, jak i między partnerami transatlantyckimi.

Szczyt w Londynie ma się też zająć podsumowaniem roli NATO w walce z terroryzmem, a także przedyskutować relacje z Rosją. Mowa ma być też o przyszłych porozumieniach dotyczących kontroli zbrojeń. W NATO trwa dyskusja, co zrobić, po tym jak w lecie przestał obowiązywać traktat o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu zawarty jeszcze w czasie zimnej wojny między USA a ZSRR. Przywódcy krajów NATO mają się też zająć implikacjami wzrostu znaczenia Chin.

pb