Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Bączek 03.12.2019

Sebastian Kaleta: rząd nie będzie bierny ws. sytuacji w sądownictwie

- Stanowisko rządu dotyczące wymiaru sprawiedliwości wynika z tego, że widzimy w ostatnich dniach nie tylko wypowiedzi sędziów, ale również aktywności, można powiedzieć, publiczne w formie wieców, co już rodzi wątpliwości do tego, jakiego rodzaju jest to aktywność - podkreślił wiceminister sprawiedliwości.
shutterstock_kancelariapremiera1200.jpg
Rząd: manipulowanie wyrokiem TSUE przez sędziów niepokojące

Jak zaznaczył Sebastian Kaleta, opozycja ma prawo do organizowania protestów przeciwko działań rządów, jednak sędziowie tych działań protestować raczej nie powinni. - Sędziowie są zobowiązani do apolityczności - wskazał. Wiceminister dodał, że niektórzy sędziowie formułują daleko posunięte zastrzeżenia co do tego, kto jest sędzią. - To już tak naprawdę rodzi bardzo poważne ryzyka chaosu prawnego - ocenił.

We wcześniejszej rozmowie w TVP Info Kaleta podkreślił, że Rada Ministrów wypowiedziała się jednoznacznie, aby dać jasny wyraz temu, że ta sytuację, którą próbują kreować niektóre środowiska jest niebezpieczna. - Na pewno Rada Ministrów biernie przyglądać się temu nie będzie i będzie konsekwentnie reformowała sądownictwo - zaznaczył.

Rząd: podważanie statusu sędziów budzi niepokój

1200_Wójcik_PAP.jpg
Prezes IPN o haśle "cześć i chwała sędziom niezłomnym": niesmaczne

W stanowisku, które we wtorek przyjął rząd, napisano, że państwo prawa to niezależne sądy i niezawiśli sędziowie, którzy podlegają tylko ustawom i Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. "Podważanie statusu sędziów i prawomocności wydawanych przez nich orzeczeń uderza w konstytucyjne podstawy państwa prawa. Prowadzi do chaosu prawnego w Polsce. Budzi wśród Polaków niepokój co do ważności wyroków sądów, które w każdym roku rozstrzygają kilkanaście milionów spraw" - podkreślono.

Rząd wyraził zaniepokojenie "postępowaniem tych sędziów, którzy poprzez swoje publiczne wypowiedzi i działania kwestionują status innych sędziów, manipulując w ten sposób wydanym 19 listopada br. wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE". W stanowisku wskazano, że intencją rządu jest kontynuowanie reform, które mają usprawnić funkcjonowanie sądów i służyć odbudowie zaufania do nich, "gwarantując sędziom faktyczną niezależność od korporacyjnych nacisków ich własnego środowiska, a także od politycznych presji".

pb