Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jan Odyniec 11.12.2019

"Zielony Ład dla Europy". Szefowa KE: przełom jak lądowanie na księżycu

Komisja Europejska chce neutralności klimatycznej w Unii do 2050 roku. Plan realizacji tego celu znalazł się w opublikowanym dziś Zielonym Ładzie dla Europy. Bruksela proponuje też fundusz sprawiedliwej transformacji, który ma pomóc państwom odchodzącym od węgla - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Dziś Komisja opublikowała plan realizacji celu neutralności klimatycznej, konkretne projekty przepisów mają być zaprezentowane w przyszłym roku.

1200_dym_huta_shutterstock.jpg
KE chce, by fundusz, który pomoże w dekarbonizacji, wyniósł 100 mld euro

Neutralność klimatyczna Europy

Unijna gospodarka neutralna pod względem emisji CO2 oznacza, że będzie tyle samo pochłaniała, co emitowała gazów cieplarnianych. W marcu przyszłego roku ma być już gotowy konkretny projekt prawa klimatycznego, który ma pomóc w realizacji zamierzonego celu.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Polscy europosłowie ponad podziałami. Wspólna interwencja w KE

To także wymusi większe niż dotychczas ustalone limity redukcyjne gazów cieplarnianych w 2030. Chodzi o zwiększenie redukcji emisji CO2 z obecnych 40 proc. do co najmniej 50, ale z zamiarem osiągnięcia 55 procent. Dlatego eksperci już mówią o klimatycznym przyspieszeniu w Unii.

"Przełom jak lądowanie na księżycu"

- To jest dopiero początek długiej drogi. To jest taki moment dla Europy jak lądowanie człowieka na księżycu. Zielony Ład jest naszą nową strategią wzrostu - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen podkreśliła też, że Zielony Ład musi być sprawiedliwy i być do zaakceptowania dla wszystkich.

- Według mnie stary model wzrostu, operaty na paliwach kopalnych i zanieczyszczeniach jest przestarzały. Ale musimy mieć pewność, że nikt nie zostanie z tyłu. Innymi słowy, ta transformacja albo będzie dla wszystkich i będzie sprawiedliwa, albo nie będzie działać w ogóle - stwierdziła szefowa KE.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Jarosław Gowin: rząd chce większego udziału odnawialnych źródeł energii

By uzyskać zgodę tych krajów, dla których odejście od węgla będzie bardzo kosztowne, Komisja zaproponowała utworzenie funduszu sprawiedliwej transformacji. Ma on wynieść 100 miliardów euro, choć żywej gotówki jest niewiele - od pięciu do siedmiu miliardów euro - reszta to gwarancje bankowe i inżyniera finansowa, która ma przyciągnąć prywatne środki, a także pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Zielony Ład dla Europy został opublikowany dzień przed unijnym szczytem, na którym głównym tematem ma być neutralność klimatyczna Unii do 2050 roku.

jmo