Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Damian Nejman 08.01.2020

Szef MON: decyzje ws. polskiej misji w Iraku będą podejmowane w gronie NATO

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówił dziennikarzom w Sejmie, że sytuacja na Bliskim Wschodzie zmierza ku deeskalacji. Szef MON przedstawił na posiedzeniu komisji obrony niejawną informację na temat wydarzeń w Iraku po atakach rakietowych na amerykańskie bazy Al Asad i Irbil, gdzie stacjonują również polscy żołnierze.
Posłuchaj
  • Mariusz Błaszczak: sytuacja na Bliskim Wschodzie zmierza ku deeskalacji (IAR)
Czytaj także

PAP BBN 1200.jpg
Szef BBN: prezydent i premier monitorują sytuację, polscy żołnierze w Iraku bezpieczni

Minister Mariusz Błaszczak zapewniał, że polskie władze monitorują sytuację na Bliskim Wschodzie i że jest ona pod kontrolą. Jednocześnie szef MON przypomniał, że wszyscy sojusznicy z NATO opowiadają się za kontynuacją misji w Iraku. Dodał, że decyzje dotyczące jej przyszłości będą podejmowane w gronie sojuszników z Sojuszu Północnoatlantyckiego.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Nie będzie zbrojnej odpowiedzi USA wobec Iranu. Trump zapowiada "potężne sankcje gospodarcze"

Szef MON nawiązał też do wystąpienia prezydenta USA Donalda Trumpa stwierdzając, że "to bardzo dobry kierunek", który "gwarantuje stabilizację na Bliskim Wschodzie".

Prezydent Donald Trump podczas wystąpienia w Białym Domu wyraził przekonanie, że Iran ustępuje w konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi. Zapowiedział dodatkowe sankcje wobec Teheranu. Podkreślił że nie dopuści do tego, by Iran wszedł w posiadanie broni jądrowej. Donald Trump powiedział też, że zwróci się do NATO o większe zaangażowanie na Bliskim Wschodzie.

Baza USA w Iraku ostrzelana

W nocy z wtorku na środę amerykańska baza lotnicza Al Asad w pobliżu miasta Hit w środkowym Iraku oraz lotnisko wojskowe Irbilu w irackim Kurdystanie zostały ostrzelane pociskami wystrzelonymi z terytorium Iranu. Na obie bazy spadło ponad tuzin pocisków. Amerykańska baza lotnicza Al Asad jest wykorzystywana przez wojska USA w ramach Międzynarodowej Koalicji walczącej z Państwem Islamskim. Liczba polskich żołnierzy i pracowników w bazie Al Asad nie przekracza 100, natomiast w Irbilu jest to kilku polskich żołnierzy i pracowników.

Polski Kontyngent Wojskowy w Iraku realizuje działalność mandatową w ramach Sił Globalnej Koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu. Są to: szkolenie oraz doradztwo irackim i jordańskim Siłom Specjalnym w zwalczaniu tzw. Państwa islamskiego, wzmocnienie bezpieczeństwa i stabilizacji sytuacji w regionie w perspektywie długoterminowej.

W środę, w pierwszym wystąpieniu po irańskim ataku na bazy USA w Iraku prezydent Donald Trump wezwał NATO do większego zaangażowania na Bliskim Wschodzie i zaapelował do światowych mocarstw o wypracowanie nowego porozumienia z Iranem, które uczyni świat bezpieczniejszym. Zapowiedział też nałożenie dodatkowych karnych sankcji na Iran do czasu, gdy państwo to nie zmieni swojego postepowania i nie porzuci terroryzmu oraz aspiracji nuklearnych.

dn