Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jan Odyniec 24.01.2020

Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się opłatą cukrową. W projekcie wprowadzono zmiany

Słodzone napoje, "energetyki" oraz "małpki" czyli alkohol w małych butelkach - zostaną objęte opłatą cukrową. Projekt ustawy wprowadzającej tak zwany podatek cukrowy zostanie rozpatrzony przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział Polskiemu Radiu, że po konsultacjach i wysłuchaniu uwag producentów wprowadzono zmiany w projekcie.

cukier 1200.jpg
Rząd chce wprowadzić podatek cukrowy. Ekspert: trzeba zmienić nawyk

Co się zmieniło?

Będzie część stała - 50 gr za każdy litr słodkiego napoju oraz część zmienna - 5 groszy za każdy dodatkowy gram cukru, przy przekroczeniu 5 gramów na 100 ml napoju. Dodatkowo 10 groszy za zawartość kofeiny, tauryny bądź guarany - czyli napojów energetycznych. Maksymalna opłata - to 1 złoty 20 groszy za litr.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Podatek cukrowy – spór o nową daninę od biznesu

Pieniądze z opłaty cukrowej mają trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie chorób związanych z nadmiernym spożyciem cukru, część środków będzie przekazana na szkolne kluby sportowe - dodał Wojciech Andrusiewicz.

Wzrost finansowania sportu

W tym roku na zajęcia sportowe dzieci i młodzieży zostanie przeznaczone 50 milionów złotych, w kolejnych latach będzie to 100 milionów. - To jest sygnał, że nie o same wpływy tu chodzi, ale o zdrowie Polaków i mniejsze spożywanie cukru - zaznaczył rzecznik.

Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie dodatkowej opłaty w wysokości złotówki od każdej "małpki" czyli butelki alkoholu poniżej 300 mililitrów. Początkowo opłata miała być pobierana od sprzedawców, po zmianach ma być uiszczana przez hurtowników. Resort wycofał się z podatku od reklam suplementów diety.

jmo