Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Klaudia Dadura 29.01.2020

"Musimy przeciwstawić się manipulowaniu historią". Bundestag upamiętnił ofiary Holokaustu

Niemiecki Bundestag uczcił dziś na specjalnym posiedzeniu ofiary Holokaustu. Uroczyste posiedzenie otworzył przewodniczący parlamentu Wolfgang Schaeuble. Podczas posiedzenia przemawiali prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier oraz prezydent Izraela Reuven Rivlin.
Posłuchaj
  • Wolfgang Schaeuble przyznał, że Niemcy nie zawsze potrafiły uporać się z własną historią (IAR)
Czytaj także

Otwierając posiedzenie Wolfgang Schaeuble przyznał, że Niemcy nie zawsze potrafiły uporać się z własną historią. - Minęło dużo czasu, aż my, Niemcy przyznaliśmy się do winy i uznaliśmy swoją rzeczywistą odpowiedzialność za to, co wydarzyło się w przeszłości. Ciągle powtarzały się próby pomniejszania tych zbrodni i pomniejszania ich znaczenia. Tego już nie będziemy tolerować - mówił.

Frank Walter Steinmeier podziękował izraelskiemu prezydentowi, że przyjął zaproszenie i bierze udział w uroczystym posiedzeniu Bundestagu. - Pana dzisiejsza obecność jest dowodem na istniejącą solidarność między nami, miedzy Niemcami i Izraelem. Jestem wdzięczny za ten gest pojednania. Wiem, że pojednanie jest łaską o której my Niemcy nawet nie mogliśmy marzyć, ani jej oczekiwać - ocenił. 

1200_Guterres_shutterstock.jpg
Sekretarz generalny ONZ: nienawiść wobec Żydów prowadzi do kryzysu

"Pisanie historii nie należy do zadań polityków"

Prezydent mówiąc o niemieckiej odpowiedzialności powiedział, że nie wolno dopuścić do zinstrumentalizowania i wykorzystywania historii do politycznych celów.

- Musimy przyznać się do naszej historycznej odpowiedzialności wobec naszych sąsiadów. To zrobili Niemcy. Musimy się przeciwstawiać temu, gdy ktoś próbuje manipulować pamięcią. Pisanie historii nie należy do zadań polityków, lecz do wolnej i swobodnej wymiany pomiędzy historykami. Historia nie może stać się bronią - kontynuował.

Zarówno niemiecki jak i izraelski prezydent wspominając Holokaust ostrzegali przed rosnącym dzisiaj w Europie i na świecie rasizmem i antysemityzmem. - Nie możemy zapomnieć co wydarzyło się 75 lat temu, ale także nie możemy zapomnieć co może wydarzyć się dzisiaj - powiedział Steinmeier.

wilczek 1200 tt.jpg
Obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz w Waszyngtonie. "Prawda się sama obroni"

"Antysemityzm jest obecny w całej Europie"

Reuven Rivlin z kolei wspomniał o "duchach przeszłości, które nadal nawiedzają Europę". - Antysemityzm jest obecny w całej Europie: od lewicy do prawicy - powiedział izraelski prezydent.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Żaryn: ataki Putina na Polskę będą trwały do rocznicy zakończenia wojny

Rivlin podziękował niemieckiemu rządowi za zaangażowanie w walkę z antysemityzmem i rasizmem. 

Odnosząc się do kryzysu na Bliskim Wschodzie izraelski prezydent podziękował Donaldowi Trumpowi za plan pokojowy, który - jego zdaniem - jest szansą na pokój w regionie.

kad