Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Aneta Hołówek 06.02.2020

Himalaje: K2 czeka na Polaków. "Tegoroczna misja została ukończona"

Międzynarodowa wyprawa na K2 pod przewodnictwem Mingmy Gyalje Sherpy złożyła broń. To zaskakująca informacja, bo wspinacze robili postępy. Jak poinformowano niektórzy wspinacze nie czuli się jednak na siłach by podołać wyzwaniu z powodów osobistych
  • Zima w górach wysokich to największe wyzwanie dla wspinaczy
  • Większość najwyższych szczytów Ziemi jako pierwsi zimą zdobyli Polacy
  • Spośród 14 ośmiotysięczników tylko jeden nie został dotąd zdobyty zimą - jest nim właśnie K2 (8611 m n.p.m.)

"Wyprawa zakończona" - poinformowano i wyjaśniono, że pięciu wspinaczy zostało przetransportowanych z bazy helikopterami do Skardu.


"Zimowe wejście na K2 to zadanie bardzo poważne, wymagające od uczestników świetnego przygotowania zarówno fizycznego, jak i mentalnego. Nepalczyk Mingma G. oraz Chińczyk Ga Li nie czują się w pełni przygotowani, by mu podołać z powodów osobistych. Biorąc to pod uwagę, po długich dyskusjach uznaliśmy, że pora zakończyć naszą misję. Dziękujemy za wsparcie (,..)" - wyjaśnił John Snorri, jeden z członków wyprawy.

Na K2 działał zespół składający się z siedmiu osób:

Mingma Gyalje Sherpa (Nepal),
Tamting Sherpa (Nepal),
Pasang Namgel Sherpa (Nepal),
Kili Pempa Sherpa (Nepal),
John Snorri Sigurjónsson (Islandia),
Gao Li (Chiny),
Tomaz Rotar (Słowenia).

Ekipa wyprawę rozpoczęła 11 stycznia. W środowisku alpinistów wiele mówiło się o tym, że kierowana przez Mingmę Gyalje Sherpę grupa ma używać podczas wspinaczki i ewentualnego ataku szczytowego butli z tlenem, co dla wielu jest niedopuszczalne. 

Denis i batura 1200 F.jpg
Himalaje. Piotr Tomala: my działamy na Baturze, a na K2 tej zimy może się stać najgorsza rzecz

Himalaista Adam Bielecki, podkreśla na przykład, że że przed laty, kiedy Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy zdobywali Everest zimą używając tlenu, takie rozwiązanie było dopuszczalne. - Uważam, że sukces pierwszego zimowego wejścia na Everest jest pełny, nieważne, że z tlenem. Były to inne czasy i inne kryteria. Wtedy było to fenomenalne przejście i koledzy przekroczyli barierę niemożliwego. Dzisiaj, te 40 lat później, my też chcemy dokonać niemożliwego i tym niemożliwym nie jest wejście na K2 z tlenem, tylko bez - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Bielecki.

Na K2 ochotę tej zimy ma także legitymujący się polskim paszportem Denis Urubko, który obecnie działa na Broad Peak (bazy K2 o Broad Peak oddalone są od siebie o około 4 godziny marszu). Urubko zapowiadał, że ewentualnie po sukcesie na Broad Peak, o ole na K2 ktoś będzie działał, przeniesie się tam. W obecnej sytuacji szanse na zdobycie szczytu bardzo jednak zmalały.

W kolejnym zimowym sezonie podbój K2 planują Polacy, którzy tej zimy działają na niezdobytej zimą Batura Sar (7795 m n.p.m.). Unifikacyjna wyprawa programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera przygotowuje się tam do przyszłorocznego wyzwania na K2.

>>> Himalaje. Urubko rezygnuje z ataku szczytowego na Broad Peak. Polacy założyli pierwszy obóz na Baturze. Dzieje się na K2 

ah