Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Błaszczyk 12.02.2020

Kolejne posiedzenie Sejmu. W planie budżet, ochrona zdrowia i emerytury

Podczas rozpoczynającego się dwudniowego posiedzenia Sejmu, odbędzie się między innymi drugie czytanie projektu budżetu na 2020 rok. Przewiduje on, że dochody i wydatki będą się równoważyć i osiągną ponad 435 miliardów złotych.

Po stronie wydatków budżetowych zapisano między innymi realizację społecznych programów rządowych, takich jak: Rodzina 500+, Dobry Start czy wypłatę 13 emerytury. Podczas prac w sejmowych komisjach do projektu wniesiono ponad 530 poprawek. Komisja finansów na posiedzeniu 30 stycznia pozytywnie zaopiniowała 23.

budżet free1200.jpg
Budżet na rok 2020 nie będzie zmieniony

Obywatelskie projekty ustaw o ochronie zdrowia

W porządku obrad jest też kilka obywatelskich projektów ustaw. To między innymi propozycja dotycząca warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia. Drugi projekt dotyczy zwiększenia środków finansowych z budżetu państwa na ochronę zdrowia. Trzeci to propozycja nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Sejm będzie też kontynuował prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy, przenoszącej pieniądze z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne. Środki z OFE będą trafiać na IKE automatycznie. Z tytułu przekształcenia zostanie pobrana opłata w wysokości 15 procent pobranych środków, którą w dwóch turach odprowadzą fundusze inwestycyjne, które powstaną z przekształcenia OFE. Proponowane rozwiązania dotyczą prawie 16 milionów Polaków. Kwota, która ma być przekazana z OFE na IKE, to 162 miliardy złotych. Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2020 roku.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] IKE umożliwia dziedziczenie pieniędzy z OFE przez spadkobierców

Izba ma też wysłuchać informacji o istotnych problemach, wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2018 roku.

Decyzje Senatu przedmiotem głosowania

Posłowie zajmą się też stanowiskami Senatu do uchwalonych przez Sejm ustaw. To między innymi nowelizacja o opłatach abonamentowych, która zakłada rekompensatę dla mediów publicznych za utracone wpływy z abonamentu. W tym roku publicznym mediom mają zostać przekazane papiery skarbowe o wartości 1 miliarda 950 milionów złotych z przeznaczeniem na realizację misji publicznej.

komisja_pap_1200.jpg
Komisja rozpatrzyła poprawki Senatu ws. trzynastej emerytury. Znamy decyzję

Posłowie będą też głosować nad poprawkami Senatu do ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Zgodnie z tą propozycją, tak zwana trzynasta emerytura ma wynieść tyle, ile emerytura minimalna, czyli 1200 złotych brutto. Jedna z przyjętych przez senatorów poprawek zakłada między innymi sprzeciw, aby "trzynastki" finansować z Funduszu Solidarnościowego. Według polityków Prawa i Sprawiedliwości, jej przyjęcie oznaczałoby, że emeryci nie dostaliby tych świadczeń.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Minister Rodziny: rząd dotrzyma słowa w sprawie wypłaty trzynastej emerytury

W piątek rozpocznie się kolejne posiedzenie Sejmu, podczas którego posłowie będą głosowali nad projektem budżetu na 2020 rok.

mbl