Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Damian Nejman 13.02.2020

Dojdzie do porozumienia między USA a talibami? Szef NATO: wspieramy dialog

Sytuacja w Afganistanie będzie głównym tematem drugiego dnia spotkania ministrów obrony krajów NATO w Brukseli. Do rozmów dochodzi w czasie, gdy trwają zabiegi o podpisanie porozumienia pokojowego między Stanami Zjednoczonymi a afgańskimi talibami.

PAP Ursula von der Leyen 1200.jpg
Napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie. UE apeluje o dialog

NATO jest obecne w Afganistanie od niemal dwóch dekad. Obecnie Sojusz prowadzi tam misję szkoleniową dla miejscowego wojska i policji, a wśród 16 tysięcy obecnych w tym państwie zagranicznych żołnierzy jest ponad trzystu Polaków. Ministrowie z krajów Sojuszu będą dzisiaj rozmawiać o przyszłości misji.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Irańskie media po ataku na bazy USA w Iraku: zginęło 80 "amerykańskich terrorystów"

Tymczasem w ostatnich dniach znacznie przyspieszyły negocjacje między Stanami Zjednoczonymi a talibami. Ewentualne porozumienie miałoby doprowadzić do rozpoczęcia rozmów bojowników z rządem i wycofania się Amerykanów. Szef NATO Jens Stoltenberg mówił w Brukseli, że NATO ma nadzieję na sukces rozmów pokojowych.

"Mocno wspieramy proces pokojowy"

- Cieszymy się z każdego kroku, który prowadzi do redukcji przemocy w Afganistanie i mocno wspieramy proces pokojowy i ustanowienie dialogu - mówił sekretarz generalny Sojuszu.

W dzisiejszym spotkaniu ministrów krajów NATO w Brukseli ma wziąć udział m.in. wysłannik USA do spraw Afganistanu, który leci na spotkanie prosto z Kataru. To właśnie tam trwają rozmowy z talibami. Źródła dyplomatyczne twierdzą, że do podpisania porozumienia z USA mogłoby dojść jeszcze w tym miesiącu.

Wojna domowa w Afganistanie trwa od 18 lat, odkąd rządzący tam przed laty talibowie zostali obaleni w wyniku amerykańskiej interwencji. Mimo wieloletniej obecności obcych wojsk, w tym wielotysięcznej misji NATO, nie udało się doprowadzić do zakończenia konfliktu. W ostatnich dziesięciu latach wojna kosztowała życie od 6 do 11 tysięcy cywilów rocznie.

dn