Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sabina Treffler 17.02.2020

Pomoc dla Albanii po trzęsieniu ziemi. Polska zadeklarowała 2,7 mln euro

Albania, którą jesienią ubiegłego roku nawiedziło silne trzęsienie ziemi otrzyma od Polski pomoc finansową w wysokości 2,7 mln euro. Bruksela zadeklarowała 100 mln euro pomocy.
Posłuchaj
  • Jacek Czaputowicz: jesteśmy za polityką otwartych drzwi. Bałkany są w pierwszej kolejności i należy traktować te państwa, a także zobowiązania ze strony Unii Europejskiej, poważnie (IAR)
Czytaj także

W Brukseli trwa międzynarodowa konferencja donatorów organizowana przez Unię Europejską. Otwierając konferencję przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen poinformowała, że Bruksela przekaże na odbudowę Albanii 100 mln euro.

Albania 1200 pap.jpg
Setki rannych w wyniku trzęsienia ziemi w Albanii. Caritas Polska pomoże ofiarom

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło ten kraj jesienią ubiegłego roku, było największym od 30 lat. Unia Europejska wysłała wtedy ratowników i pomoc humanitarną, a po kilku miesiącach ogłosiła, że zorganizuje konferencję darczyńców.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła wtedy, że odbudowa Albanii jest dla Brukseli jednym z priorytetów i że chce ona skoordynować międzynarodowe wysiłki, by zebrać wsparcie finansowe na odbudowę. Celem jest także wzmocnienie możliwości Albanii i jej lepsze przygotowanie na ewentualne podobne katastrofy w przyszłości.

Wsparcie dla kandydatów do UE

Na początku marca Polska organizuje wizytę ministrów spraw zagranicznych z kilku unijnych krajów do Albanii i Macedonii Północnej.

Poinformował o tym w Brukseli szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. Ma to być demonstracja solidarności z tymi państwami i poparcie dla rozpoczęcia ich negocjacji akcesyjnych z Unią.

Kraje członkowskie na razie nie zgodziły się na rokowania mimo pozytywnej rekomendacji Komisji Europejskiej. W ubiegłym roku sprzeciw zgłosiła Francja, wsparta przez Niderlandy i Danię. Szef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że w przyszłym miesiącu Wspólnota zdecyduje się jednak rozpocząć rokowania z władzami w Skopje i Tiranie.

- Jesteśmy za polityką otwartych drzwi. Bałkany są w pierwszej kolejności i należy traktować te państwa, a także zobowiązania ze strony Unii Europejskiej, poważnie - powiedział szef MSZ. Dodał, że Macedonia Północna i Albania przeprowadzają reformy zgodnie z oczekiwaniami Unii.

- Reformy postępują, a przecież nie chodzi o to, żeby się zakończyły przed rozpoczęciem negocjacji. Po rozpoczęciu rozmów będzie jeszcze czas na doprecyzowanie wielu kwestii. Dlatego odkładanie samego faktu rozpoczęcia - naszym zdaniem - jest nieuzasadnione. Będziemy na pewno mobilizować, żeby Unia Europejska wywiązała się ze swoich zobowiązań - dodał minister Czaputowicz.

Polska wielokrotnie podkreślała, że otwarcie negocjacji z Macedonią Północną i Albanią to kwestia zapewnienia bezpieczeństwa i rozszerzenie wpływów w Unii Europejskiej w tym regionie.

st