Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Szewczuk 18.03.2020

Rozsiani po świecie, chcą wrócić do kraju. KE o sytuacji obywateli Unii Europejskiej

Jak podała Komisja Europejska, około 80 tys. obywateli UE na całym świecie czeka na powrót do domu. Granice Wspólnoty zostały zamknięte, ale powinni oni móc wrócić do ojczyzn.

Unijni obywatele są w Japonii, Maroku, USA, na Sri Lance i w wielu innych miejscach na świecie. Z informacji przekazanych przez KE wynika, że tysiące Europejczyków utknęły np. na Malediwach.

Czytaj więcej
Pasażerowie koronawirus 1200 PAP.jpg
Publicysta: światowe systemy medyczne nie były przygotowane na koronawirusa

"Próbujemy docierać do lokalnych władz"

- Ze względu na zamykanie portów lotniczych, zawieszanie lotów, wprowadzenie zakazów podróży ludzie mogą utknąć w różnych miejscach. Próbujemy docierać do lokalnych władz i pomagać krajom członkowskim rozwiązywać te sytuacje - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Peter Stano.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Świat i Europa w obliczu koronawirusa. Najnowsze informacje

Jak tłumaczył, jeśli jakiś obywatel unijny jest w potrzebie, powinien w pierwszej kolejności skontaktować się z placówką konsularną swojego kraju. Na obszarach, gdzie nie ma ambasad czy konsulatów konkretnych państw, obowiązuje zasada reprezentacji - placówka jakiegokolwiek kraju UE ma pomagać unijnym obywatelom. Europejska Służba Działań Zewnętrznych zajmuje się koordynacją.

Unijne restrykcje

Potrzebne są też inne działania. Np. w Maroku, gdzie utknęło wielu obywateli unijnych, władze wyznaczyły termin na opuszczenie kraju do niedzieli do północy. - Udało nam się, również przez osobiste kontakty szefa unijnej dyplomacji z jego marokańskim odpowiednikiem, przedłużyć ten termin do czwartku - opowiadał Stano.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Projekt ustawy ws. koronawirusa. Nowe uprawnienia brytyjskiego rządu i policji

Państwa członkowskie zdecydowały we wtorek o wprowadzeniu restrykcji na podróże do UE, które nie są niezbędne.

Obywatele unijni wracający do domów są wyłączeni z tych ograniczeń, jednak mogą się spotkać z innymi utrudnieniami, takimi jak zamknięte lotniska czy granice w innych częściach świata.

Kontrole w Schengen

Część krajów należących do strefy Schengen też zdecydowała się na przywrócenie kontroli granic. KE poinformowała w środę, że otrzymała w tej sprawie notyfikację od: Austrii, Węgier, Czech, Danii, Polski, Litwy, Niemiec, Estonii, Portugalii i Hiszpanii oraz od krajów stowarzyszonych Schengen - Szwajcarii i Norwegii.

W kodeksie granicznym Schengen jest procedura wyszczególniająca, jak kraje członkowskie mogą nie tyle zamykać granice, co wprowadzać czasowe kontrole. Procedura ta przewiduje notyfikację działań do KE i innych krajów członkowskich. "Ramy prawne, w których się znajdujemy, cały czas działają. KE nie ma prerogatyw, by znieść te kontrole graniczne, ale monitorujemy ich proporcjonalność i konieczność" - zaznaczył rzecznik KE Adalbert Jahnz.

msze