Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Błaszczyk 19.03.2020

"Akcja - Detronizacja". Warszawski Uniwersytet Medyczny zachęca do wolontariatu

- Szukamy wolontariuszy do pomocy pracownikom warszawskich placówek ochrony zdrowia oraz wsparcia działań służb sanitarno-epidemiologicznych - z takim apelem zwrócił się do studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rektor uczelni prof. Mirosław Wielgoś i samorząd studentów WUM. Wezwanie jest częścią kampanii "Akcja - Detronizacja - Zdejmujemy Koronę Wirusowi". 

"Akcja - Detronizacja - Zdejmujemy Koronę Wirusowi" związana jest ze wzrostem zakażeń wirusem SARS-CoV-2 oraz zachorowaniami na COVID-19 na terenie Polski. W jej ramach samorząd studentów WUM zachęca wszystkich studentów uczelni do włączenia się w wolontariat.

koronawirus pap 123 1200.jpg
18 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w sumie ponad 300. Pięć osób zmarło

"Każdy z nas, studentów WUM, może zostać wolontariuszem – niezależnie od roku czy kierunku studiów. Studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego to osoby doskonale zorganizowane oraz zaradne. Nawet na samym początku naszej przygody z Uczelnią niejednokrotnie posiadamy umiejętności, które można wykorzystać do pomocy. Ponadto mamy nadrzędny cel, który przyświecał nam podczas wyboru studiów – chcemy pomagać innym" - napisano na stronie akcji. Jednocześnie zaznaczono, że zaangażowanie w wolontariat powinno być indywidualną decyzją każdej osoby, a jego forma – dobrana do możliwości poszczególnych osób.

Wsparcie dla lekarzy i służb

Studenci, którzy zgłoszą się do wolontariatu, będą pomagać pracownikom warszawskich placówek ochrony zdrowia oraz wspierać działania służb sanitarno-epidemiologicznych na terenie Warszawy.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Ruszyła akcja #NieKłamMedyka. Apel o odpowiedzialne zachowanie

- Możesz wspomóc nas na miejscu - w placówce medycznej lub na odległość - mówi wiceprzewodniczący samorządu studentów WUM Mariusz Bochnia w wideo promującym akcję. Inicjatorzy akcji otwarci są na pomysły dotyczące form wsparcia. Zachęcają też do przekazania środków ochrony indywidualnej.

Samorząd studentów WUM wyjaśnia, że pracownicy polskiej ochrony zdrowia stoją obecnie na pierwszej linii frontu w walce z epidemią koronawirusa. - Wszyscy codziennie oglądamy ich heroiczną walkę i wiemy, że robią, co w ich mocy. Każdemu z nich należą się owacje na stojąco i wielki szacunek za ich walkę i poświęcenie - podkreślają.

Szumowski 1200.jpg
Łukasz Szumowski: w ciągu doby przeprowadzamy ok. 1500 testów na koronawirusa

"Niesienie pomocy zawsze i w każdych warunkach"

- Działajmy razem w tych trudnych momentach. Wspierajmy się. Nasza wspólnota akademicka ma w czynieniu dobra wielkie tradycje i doświadczenie, a podstawową zasadą etyczną zawodów medycznych jest niesienie pomocy zawsze i w każdych warunkach - powiedział w wideo promującym akcję rektor WUM, prof. Mirosław Wielgoś.

Szczegółowe informacje na temat akcji dostępne są na stronie: https://wolontariat.wum.edu.pl/

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Minister rodziny: koronawirus to sprawdzian naszej odpowiedzialności

Wiceszef resortu nauki Wojciech Maksymowicz dwukrotnie apelował do studentów starszych lat kierunków medycznych o dyspozycyjność wobec wojewodów lub inspektorów sanitarnych w związku z zagrożeniem koronawirusem. W sobotę wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin poinformował na Twitterze, że na apel resortu nauki setki studentów kierunków medycznych zgłosiły się do pomocy inspekcji sanitarnej, by udzielać porad telefonicznych i monitorować stan osób w kwarantannie.

1200_uzdrowisko_PAP.jpg
Sanatoria a koronawirus. NFZ odpowiada na najczęściej zadawane pytania

Odzew blisko 300 studentów z Krakowa

Z kolei w poniedziałek rzecznik Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie Adrian Ochalik poinformował, że 287 studentów kierunków medycznych: Wydziału Lekarskiego, Farmaceutycznego i Nauk o Zdrowiu odpowiedziało do tej pory na apel rektora i zgłosiło w związku z zagrożeniem epidemiologicznym chęć pomocy w szpitalach.

>>> [TYLKO U NAS] "Dziś urodziła się Hania". Dramatyczna opowieść z happy endem o porodzie w dobie pandemii koronawirusa

Według danych Ministerstwa Zdrowia do czwartkowego poranka liczba potwierdzonych w całej Polsce przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła 300, pięć osób zmarło. Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego.

mbl,pg