Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Błaszczyk 19.03.2020

Punkty kontaktowe, platforma do sprawdzania granic. Oto pomysły UE na pomoc przewoźnikom

Transporty drogowy i lotniczy są najbardziej dotknięte kryzysem związanym z koronawirusem. Zamykane są lotniska, przewoźnicy wstrzymują loty, a na drogowych przejściach granicznych wewnątrz strefy Schengen tworzą się korki. Konieczna jest koordynacja działań - podkreślali podczas wczorajszej wideokonferencji ministrowie transportu 27 krajów członkowskich.

Jeśli chodzi o transport drogowy, ma powstać unijna platforma, by każdy mógł sprawdzić sytuację na granicach państw członkowskich.

Wideokonferencja UE PAP-1200.jpg
Decyzje podczas telekonferencji? UE chce zmian procedur z powodu pandemii koronawirusa

Ministrowie poparli propozycję Komisji Europejskiej, by utworzyć narodowe punkty kontaktowe. Miałyby one dostarczać aktualne informacje na temat tego, co dzieje się na przejściach drogowych.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Europeista: pewne sytuacje pokazują, że powrót granic narodowych w UE jest niezbędny

Komisja apelowała o przestrzeganie wytycznych i tworzenie zielonych korytarzy dla ciężarówek z żywnością i lekami.

Problemy firm transportowych i lotniczych

Podczas wideokonferencji ministrowie z Litwy, Łotwy i Estonii wspomnieli o sytuacji na polsko-niemieckiej granicy, gdzie kierowcy wiele godzin czekają na przejazd. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapewnił, że Polska stara się zapewnić szybki przejazd obywatelom krajów Unii i uruchamia w tym celu specjalne pociągi.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Podsekretarz stanu w MSWiA: w miarę możliwości przejścia graniczne będą udrażnianie

Z kolei na problematyczną sytuację w transporcie lotniczym zwrócili ministrom uwagę przedstawiciele branży lotniczej, którzy zaapelowali o koordynowanie działań. Chcą oni utrzymania minimalnego serwisu, zawieszenia opłat za kontrolę ruchu lotniczego i czasowej rezygnacji z podatków lotniczych do chwili unormowania sytuacji.


Obowiązki pacjenta w postępowaniu z chorobą zakaźną (PAP) Obowiązki pacjenta w postępowaniu z chorobą zakaźną (PAP)

mbl