Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Filip Ciszewski 03.04.2020

Lekarstwo na koronawirusa z Polski? Odkrycie naukowców z Krakowa

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyli substancję hamującą rozwój koronawirusa. Pierwsze pozytywne testy wykazały, że może być to pierwszy krok do przygotowania leku.
Posłuchaj
  • Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego o działaniu HTCC (IAR)
Czytaj także

Przygotowana przez specjalny zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Małopolskiego Centrum Biotechnologii substancja, to związek chemiczny o nazwie HTCC.

mycie rąk 1200 shutterstock.jpg
Co robić, by uniknąć koronawirusa? GIS pokazał, jak każdy z nas może ograniczyć rozwój pandemii

- Silnie hamuje zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, ale i też jego nie mniej groźnym kuzynem MERS - mówi Polskiemu Radiu profesor Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak wskazał "opracowana substancja jest innowacyjna w skali świata".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Powrót do normalności po koronawirusie? Belgijski wirusolog nie ma złudzeń

Jak stwierdził, związek HTCC charakteryzuje się bardzo prostym działaniem, ponieważ zapobiega zakażeniu komórki wirusem, poprzez hamowanie interakcji wirusa z jego receptorem komórkowym. Oznacza to, że nawet jeśli wirus znajdzie się w ludzkim organizmie, nie jest w stanie wywołać zakażenia.

HTCC jest opatentowana, była wcześniej testowana na zwierzętach, ale do stosowania u pacjentów nie jest zatwierdzona. Wstępne badania u gryzoni wykazały, że po podaniu HTCC drogą wziewną nie obserwowano toksyczności ani pogorszenia się czynności płuc. Teraz naukowcy szukają firm i instytutów, które wsparłby dalsze testy i badania.

HTCC stworzone zostały na bazie chitozanu - związku otrzymywanego z krewetek lub grzybów.

fc