Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Piotr Krupiński 07.04.2020

"Źródło strat dla naszego kraju" Znaczny spadek poparcia dla Unii Europejskiej we Włoszech

Do 30 proc. spadł we Włoszech odsetek obywateli popierających Unię Europejską - taki wynik sondażu prezentuje włoskie "Il Giornale". Gazeta odnotowuje, że 70 proc. Włochów uważa, że Niemcy nie popierają ich kraju w dobie pandemii.

Wyniki sondażu omówił na łamach gazety znany analityk badań opinii publicznej Renato Mannheimer, zwracając uwagę, że w ciągu 20 ostatnich lat poparcie dla UE spadło z 57 do 30 procent.

<<CZYTAJ TAKŻE>> "Damy sobie radę sami". Włochy krytykują Unię Europejską

Zaznaczył, że obecny brak zaufania do UE lub jego niski poziom - a taką opinię wyraża 70 proc. obywateli - to wynik oceny stosunku Unii do kraju, zmagającego się z ciężkim kryzysem epidemiologicznym, a w jego rezultacie - finansowym.

"Podmiot oceniany negatywnie"

UNia Europejska - Bruksela1200.jpg
Pandemia w Europie. Ministrowie finansów UE będą dyskutować nt. programu ratunkowego

- To, co swego czasu było symboliczną wartością dla Włochów, europejska jedność, stopniowo przekształciło się w podmiot oceniany negatywnie. Przeważa opinia, że Unia jest źródłem strat dla naszego kraju bardziej niż szansą na spójność i wzajemną pomoc - dodał autor analizy sondażu przeprowadzonego dla stacji telewizyjnej Rete 4.

Wynika z niego, że 70 proc. Włochów uważa, że Niemcy "duszą" Italię. 16 proc. jest przeciwnego zdania na temat polityki Niemiec na forum UE w sprawie pomocy w czasie pandemii.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Premier: solidarność UE jest dziś potrzebna bardziej niż kiedykolwiek

Negatywna ocena niemieckiej linii rygoru występuje we wszystkich kategoriach społecznych, z przewagą klasy średniej, i jest wyrażana przez zwolenników wszystkich ugrupowań - dodano na łamach "Il Giornale".

Pozostać we wspólnocie

czechy pap 1200.jpg
Prezydent Czech krytykuje UE za reakcję na pandemię koronawirusa

Mannheimer zaznaczył, że "wrogie uczucia" są często kierowane pod adresem Niemiec, kraju postrzeganego przez Włochów jako ten w strefie euro, który "bardziej troszczy się o obronę własnych interesów, niż jest solidarny z przeżywającymi trudności Włochami czy Hiszpanią".

- Ostatnie sondaże wskazują, że większość Włochów nie chce wyjścia ich kraju z UE czy strefy euro, ale potwierdza krytyczny stosunek do "takiej Unii" - konkluduje autor tekstu.

pkr