Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jan Odyniec 08.04.2020

Prof. Czesław Kłak: TSUE chce, żeby rząd ingerował w niezależne sądownictwo

Prawnik i sędzia Trybunału Stanu profesor Czesław Kłak ocenił, że unijny Trybunał Sprawiedliwości nie może zawiesić lub zamrozić żadnego konstytucyjnego organu państwa. W swoim postanowieniu TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących właściwości Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów.

Wniosek o taki środek tymczasowy skierowała Komisja Europejska, Polska domagała się jego odrzucenia, uznając go za niedopuszczalny.

TSUE Luksemburg free shutter 1200.jpg
TSUE żąda zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN. Kaleta: to akt naruszający suwerenność Polski

"TSUE chce, żeby rząd ingerował w sądownictwo"

- To de facto oznacza, że Trybunał wymaga od polskiego rządu, żeby ten ingerował w niezależne sądownictwo, bo przecież Izba Dyscyplinarna działa niezależnie od rządu - mówił w TVP Info profesor Czesław Kłak. Jak argumentował, rząd nie może zawiesić żadnych przepisów, ani też nakazać Izbie Dyscyplinarnej, by przestała orzekać czy też wkroczyć w sposób rozpoznawania spraw przez ten organ.

Sędzia Trybunału Stanu stwierdził, że TSUE, broniąc niezależności sądownictwa, sam doprowadza do sytuacji, w której oczekuje ingerowania w tryb postępowania w sprawach dyscyplinarnych. Profesor Czesław Kłak zaznaczył, że w traktach europejskich nie ma przepisów pozwalających Trybunałowi w Luksemburgu na ingerencję w konstytucyjne organy państwa.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Poważne naruszenie zasady niezawisłości sędziowskiej". Politycy o postanowieniu TSUE

Zdaniem prawnika, podobnie jak w Niemczech, także w Polsce należy odpowiedzieć na pytanie o możliwą kolizję polskiego i europejskiego porządku prawnego. - Niezbędne wydaje się skierowanie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego, przy czym nie chodzi tu o żaden spór kompetencyjny, bo tu nie ma tego sporu. Tu chodzi o fundamentalną kwestię relacji dwóch porządków prawnych - europejskiego oraz krajowego - i o udzielenie sobie odpowiedzi na pytanie jaka jest granica ingerencji TSUE w polski porządek prawny - powiedział rozmówca TVP Info.

Reakcja rządu

sąd najwyższy SN 123 free shut 1200.jpg
"Przekażemy odpowiedź w stosownym czasie". Premier skomentował wyrok TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zdecydował o skierowaniu postanowienia TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej do Trybunału Konstytucyjnego. Według rzecznika, rząd nie może ingerować w działania Izby Dyscyplinarnej SN i dlatego kwestią tą musi się zająć polski sąd konstytucyjny. Piotr Müller podkreślił, że organizowanie wymiaru sprawiedliwości jest kompetencją państw członkowskich Unii Europejskiej.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Marek Król: TSUE potwierdził, że system sądownictwa to kompetencja Polski

Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE ma charakter tymczasowy - do momentu wydania ostatecznego wyroku w sprawie ubiegłorocznej skargi Komisji Europejskiej. TSUE wyznaczy jeszcze datę rozprawy, a przed wydaniem wyroku swoją opinię przedstawi rzecznik generalny TSUE.

jmo