Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Klaudia Hatała 19.07.2010

Pozwy zbiorowe nowym sposobem walki o swoje

Od 19 lipca wielu przedsiębiorców powinno mieć się na baczności - w życie wchodzą przepisy o pozwach zbiorowych.
Pozwy zbiorowe nowym sposobem walki o swojeGlow Images/East News

Od 19 lipca wielu przedsiębiorców powinno mieć się na baczności - w życie wchodzą przepisy o pozwach zbiorowych. Wystarczy, że zbierze się grupa przynajmniej 10 osób poszkodowanych przez firmę i będą mogły wspólnie domagać się odszkodowania w ramach jednego procesu.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel powiedziała IAR, że nowe prawo może zachęcić konsumentów do domagania się odszkodowań przed sądami między innymi dzięki możliwości podzielenia kosztów procesowych pomiędzy wszystkich powodów.

Ojczyzną pozwów zbiorowych są Stany Zjednoczone, gdzie roczna wartość odszkodowań uzyskanych w ramach pozwów zbiorowych to około 252 miliardy dolarów. Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel wyjaśnia jednak, że na podobne odszkodowania w Polsce nie ma co liczyć, ponieważ w Stanach Zjednoczonych odszkodowanie ma również charakter kary, stąd poszkodowani często otrzymują świadczenia przekraczające wysokość poniesionych strat. Natomiast w Polsce odszkodowanie ma na celu jedynie rekompensatę szkód.

Prawnik firmy doradczej Karol Ciszak podkreśla, że skuteczność i ewentualna popularność pozwów zbiorowych zależy od sprawności polskich sądów, które nie miały jeszcze do czynienia z takim postępowaniami.

Prawnik (z kancelarii CMS Cameron McKenna) Sebastian Pabian przekonuje, że dzięki nowym przepisom klientom będzie o wiele łatwiej walczyć o swoje. Do tej pory wielu osobom nie opłacało się dochodzić swoich roszczeń, jeśli nie były one wysokie. Teraz będzie to bardziej opłacalne.

Sebastian Pabian zwraca jednocześnie uwagę, że ustawa o pozwach zbiorowych otwiera nowe możliwości również przed prawnikami. Adwokaci będą mogli otrzymać wynagrodzenie zależne od wysokości zasądzonego odszkodowania, co do tej pory w polskim prawie było niedopuszczalne.

Wśród firm szczególnie narażonych na pozwy zbiorowe są deweloperzy, linie lotnicze, biura podróży, firmy ubezpieczeniowe, banki i firmy farmaceutyczne.

kh