Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Szewczuk 29.04.2020

Reforma sądownictwa. Dziś decyzja KE o postępowaniu przeciwko Polsce

Komisja Europejska ma dziś rozpocząć postępowanie przeciwko Polsce o naruszenie unijnego prawa w związku z ustawą o sądownictwie. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła nieoficjalnie, że ta sprawa została wczoraj wpisana do agendy spotkania komisarzy.
Posłuchaj
  • Wniosek o postępowanie przeciw Polsce złożył komisarz ds. sprawiedliwości. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Czytaj także

Polska w tej sprawie wielokrotnie odrzucała krytykę Komisji. Podkreślała, że organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do kompetencji państw członkowskich.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Komisja Europejska.jpg
Europa w dobie pandemii. Odbudowa gospodarki głównym tematem szczytu UE

Kluczowe stanowisko von der Leyen

Wniosek o rozpoczęcie postępowania przeciwko Polsce złożył komisarz odpowiedzialny za sprawiedliwość Didier Reynders.

Poinformowała o tym szefowa jego gabinetu, na poniedziałkowym spotkaniu szefów gabinetów unijnych komisarzy - ustaliła nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia. W tej sprawie kluczowe będzie też zdanie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która do tej pory nie zgadzała się na rozpoczęcie postępowania.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Komisja Europejska zatwierdziła polski program rządowego wsparcia w związku z koronawirusem

W reakcji na dotychczasową krytykę Brukseli w sprawie ustawy o sądownictwie przedstawiciele rządu w Warszawie podkreślali, że niektóre regulacje wprowadzane w Polsce istnieją także w systemach prawnych w innych krajach członkowskich i apelowali o równe traktowanie wszystkich państw.

Koronawirus a turystyka

Na środowym posiedzeniu komisarze mają też rozmawiać o sytuacji w turystyce. - Wpływ kryzysu na cały sektor turystyczny jest szkodliwy. Najbardziej cierpią małe firmy - mówiła rzeczniczka Komisji Sonia Gospodinowa.

Wkrótce Komisja ma przygotować wytyczne, które mają pomóc firmom turystycznym przetrwać kryzys i umożliwić im działalność w wakacje. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należeć do państw członkowskich. Przedwczoraj unijni ministrowie zajmujący się turystyką rozmawiali o możliwości utworzenia w wakacje tak zwanych "korytarzy turystycznych" między krajami.

msze