Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Błaszczyk 06.05.2020

Szczyt Unia Europejska-Bałkany Zachodnie. Bez rozmów o rozszerzeniu UE

Po południu, o godz. 16.30 odbędzie się wideoszczyt Unia Europejska-Bałkany Zachodnie. Początkowo planowano, że szczyt będzie dwudniowy i odbędzie się w Zagrzebiu, bo Chorwacja w tym półroczu kieruje pracami Unii, ale z powodu pandemii koronawirusa zmieniono formułę narady.
Posłuchaj
  • Na wideokonferencji UE - Bałkany Zachodnie ma nie być mowy o rozszerzeniu Wspólnoty - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Czytaj także

W szczycie uczestniczyć będą przywódcy 27 krajów Wspólnoty i liderzy Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Kosowa i Serbii.

PAP Andrzej Duda Stewo Pendarowski 1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda: wspieramy dążenia Macedonii Północnej do UE i NATO

Bez rozmów o rozszerzeniu UE

Unijni przywódcy mają zadeklarować dalsze wsparcie przemian na Bałkanach Zachodnich i potwierdzić europejską perspektywę dla krajów tego regionu. Nie będzie natomiast rozmów na temat dalszego rozszerzania Unii.

Jeden z wysokich rangą urzędników, który przygotowywał szczyt, tłumaczył, że proces nie został wstrzymany, ale że Wspólnota koncentruje się obecnie na walce z koronawirusem. Jednak i przed kryzysem rozmowy o dalszym rozszerzaniu Unii nie toczyły się tak, jak niektórzy by tego oczekiwali.

>>> [NASZ WYWIAD] Macedonia w NATO. ”W czasie pandemii to jasny sygnał dla Rosji, dobry znak dla Gruzji, Ukrainy”

W grupie zwolenników przyjęcia do Wspólnoty krajów Bałkanów Zachodnich jest między innymi Polska, która podkreśla, że chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa i rozszerzenie wpływów Unii w regionie, gdzie konkurują także Rosja i Chiny. Zdaniem części dyplomatów i ekspertów, brak jasnego sygnału ze strony Unii dla krajów Bałkanów Zachodnich może sprawić, że zwrócą się one w stronę Moskwy i Pekinu.


mbl