Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Konto Usunięte Konto Usunięte 07.05.2020

Koronawirus dobrze przystosowuje się do różnych populacji. Najnowsze badania nt. mutacji SARS-CoV-2

Z dotychczasowych badań wynika, że koronawirus SARS-CoV-2 dobrze przystosowuje się do różnych populacji, dlatego szybko się rozprzestrzenia po całym świecie. Analiza DNA nie potwierdza na razie, by krążyły różne odmiany tego patogenu. Nic też nie wskazuje na to, że patogen ten ulega osłabieniu.

Badania potwierdziły również, że pandemia COVID-19 rozpoczęła się w okresie pomiędzy 6 października a 11 grudnia 2019 r. To termin zgodny ze wskazywanym wcześniej, prawdopodobnym momentem przejścia wirusa ze zwierząt na ludzi.

Czytaj więcej
covid1200pap.jpg
Naukowcy: zmutowany szczep koronawirusa nie musi być groźniejszy od oryginału

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Skuteczna szczepionka na koronawirusa. Hiszpański dziennik wskazuje możliwy termin

Pismo "Infection, Genetics and Evolution" informuje, że przebadano próbki koronawirusa pobrane od 7,5 tys. osób. Wykryto w nich prawie 200 mutacji świadczących o tym, jak duży jest potencjał tego drobnoustroju. Na razie nie udało się zidentyfikować tych fragmentów DNA, które decydują o dużej jego zaraźliwości i groźniejszym przebiegu choroby COVID-19.

Specjaliści twierdzą natomiast, że SARS-CoV-2 dobrze przystosowuje się do różnych populacji, dlatego szybko się rozprzestrzenia po całym świecie.

Czy koronawirus mutuje?

Jeden z autorów badania Francois Balloux z University of College Londyn wyjaśnia, że wszystkie wirusy ulegają mutacji i nie zawsze musi z tego wynikać coś złego. - Nic na razie nie sugeruje, że SARS-CoV-2 mutuje szybciej lub wolniej, niż tego oczekiwano. Nie jesteśmy jeszcze w stanie powiedzieć, czy ulega on osłabieniu i staje się mniej groźny - dodaje.

Według BBC ze wstępnych badań w USA wynika, że szczególnie niepokojąca może być mutacja oznaczona jako D614G, wpływająca na większy potencjał zakażania. Jednak na razie nie potwierdzają tego inni badacze.

Czytaj więcej
PAP koronawirus laboratorium 5 1200.jpg
Odkryto przeciwciało, które blokuje SARS-CoV-2. Sukces holenderskich naukowców

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Jak szczepionka przeciw gruźlicy wpływa na przebieg COVID-19? Badania polskich naukowców

Według specjalistów University of Glasgow, analiza prawie 200 mutacji koronawirusa SARS-CoV-2 nie potwierdza wcześniejszych podejrzeń, że po świecie może już krążyć nawet kilka jego odmian. Na razie jest tylko jeden jego szczep szybko rozprzestrzeniający się wśród ludzi, którzy nie zetknęli się z nim i nie są na niego odporni.

jp