Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Piotr Krupiński 08.05.2020

Zgromadzenie sędziów ws. wyboru kandydatów na I Prezesa SN przerwało obrady

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego przerwało obrady. Miało na nich wybrać komisję skrutacyjna niezbędną w procesie wyłaniania pięciu kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Dwa odbyte dzisiaj głosowania nie wyłoniły członków komisji. Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN wznowi obrady jutro w południe.

- Po konsultacji z prezesami izb postanowiłem przerwać do soboty do godz. 12.00. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego ws. wyboru kandydatów na I prezesa tego sądu - poinformował w piątek późnym wieczorem sędzia Kamil Zaradkiewicz.

Jak dodał, zgromadzeniu nie udało się w piątek wyłonić członków komisji skrutacyjnej. Osoby dwukrotnie zgłaszane jako kandydaci na członków tej komisji nie uzyskały wymaganej większości głosów. Zaradkiewicz zapowiedział, że w środę zgromadzenie będzie kontynuowało te czynności.

Sąd najwyższy shutt-1200.jpg
Dziś w Sądzie Najwyższym wybór kandydatów na nowego prezesa tego sądu

Piątkowe obrady zgromadzenia ogólnego SN trwały ponad dziewięć godzin. Zgromadzenie rozpoczęło się w piątek po godz. 12.00. Uczestniczyło w nim 97 spośród 99 sędziów SN. Celem zgromadzenia jest wyłonienie kandydatów, spośród których nowego I prezesa na sześcioletnią kadencję powoła prezydent Andrzej Duda.

Procedura głosowania

Ze względu na zagrożenie koronawirusem uczestnicy zgromadzenia obradowali jednocześnie w kilku salach SN. W każdej znajdował się telewizor z podłączonym laptopem i kamerą, między salami było połączenie audiowizualne. W czasie głosowania nad kandydaturami na Pierwszego Prezesa SN członkowie komisji skrutacyjnej mieli wchodzić do poszczególnych sal z urną wyborczą, aby sędziowie mogli wrzucić do niej karty.

Według przepisów ustawy, każdy sędzia SN ma prawo zgłosić jednego kandydata na stanowisko Pierwszego Prezesa. Każdy sędzia uczestniczący w głosowaniu może oddać tylko jeden głos, a głosowanie jest tajne. Wybranymi kandydatami są osoby, które uzyskały największą liczbę głosów.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Święczkowski o Gersdorf: sparaliżowała część wymiaru sprawiedliwości

Niezwłocznie po wybraniu kandydatów, przewodniczący zgromadzenia ogólnego sędziów, albo inna osoba wskazana przez zgromadzenie, przekazuje Prezydentowi RP listę wybranych kandydatów wraz z protokołem głosowania.

Z końcem kwietnia br. zakończyła się kadencja poprzedniego prezesa Małgorzaty Gersdorf. Zgodnie z uprawnieniem wynikającym z ustawy o SN, prezydent Andrzej Duda powierzył wykonywanie obowiązków Pierwszego Prezesa SN sędziemu z Izby Cywilnej Kamilowi Zaradkiewiczowi, którego ustawowym zobowiązaniem było zwołanie zgromadzenia sędziów w ciągu tygodnia.

pkr