Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Piotr Krupiński 08.05.2020

Rosja: ponad 1000 ofiar pandemii w Moskwie

- W Moskwie zmarło w piątek 54 pacjentów z zapaleniem płuc i zdiagnozowanym zakażeniem koronawirusem - poinformował w piątek stołeczny sztab do walki z pandemią. Tym samym liczba przypadków śmiertelnych COVID-19 w stolicy Rosji sięgnęła 1010.

Moskwa z liczbą ponad 92 tysięcy zakażeń nadal jest głównym centrum zakażeń w Rosji, gdzie ich łączna liczba zbliżyła się w czwartek do 188 tysięcy.

Od 12 maja w stolicy obowiązkowe będzie noszenie maseczek ochronnych i rękawiczek w miejscach publicznych. Co najmniej do końca maja obowiązywać będą wymogi samoizolacji i wychodzenie z domu jest dozwolone tylko w niezbędnych przypadkach.

"Nie uciekniemy od tego wirusa"

Niezależny portal Open Media podał w piątek, powołując się na źródła, że władze Moskwy omawiają obecnie przedłużenie tych restrykcji do połowy czerwca. Dopiero wtedy - według optymistycznych prognoz - sytuacja epidemiczna w stolicy może się poprawić.

Putin Miszustin PAP-1200.jpg
Dr Bryc: Miszustin stał się trochę symbolem tego, że władze Rosji nie radzą sobie z pandemią

W skali całego kraju osłabienie ograniczeń możliwe będzie na początku czerwca - ocenił wicepremier Dmitrij Czernyszenko w rozmowie z agencją TASS.

Natomiast szefowa urzędu sanitarnego Rospotriebnadzor Anna Popowa powiedziała w piątek, że zasady zachowania wprowadzone z powodu pandemii powinny być utrzymane dopóty, dopóki nie pojawi się szczepionka bądź pandemia nie wygaśnie.

<<CZYTAJ TAKŻE>> "Wykorzystują pandemię do szerzenia dezinformacji". Przedstawiciele USA o działaniach Rosji i Chin

- Dziś widzimy (...), że nie uciekniemy od tego wirusa. Powinniśmy zmienić zasady dalszego życia na jakiś czas, wspólnie z biznesem; być może do końca roku, jeśli pojawi się szczepionka - mówiła Popowa na naradzie z parlamentarzystami z rządzącej partii Jedna Rosja.

Tymczasem niepokojące doniesienia napływają z obwodu swierdłowskiego na Uralu, gdzie główny lekarz sanitarny Dmitrij Kozłowskich powiedział, że epidemia w tym regionie rozwija się według negatywnego scenariusza. Lekarz podkreślił, że w ciągu ostatniej doby przybyło w obwodzie 155 nowych infekcji i ocenił, że powodem jest nieprzestrzeganie ograniczeń przez mieszkańców. Sytuacja "rozwija się na razie według negatywnego scenariusza" i szczególnie dotyczy to dużych miast, w tym Jekaterynburga - mówił Kozłowskich. Jekaterynburg, główne miasto obwodu swierdłowskiego, jest czwartą co do wielkości metropolią Rosji.

pkr