Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Martin Ruszkiewicz 11.05.2020

"Stop fake newsom". Apel premiera w związku z informacjami o koronawirusie

Premier Mateusz Morawiecki prosi o korzystanie ze sprawdzonych źródeł informacji dotyczących koronawirusa i poleca korzystanie z oficjalnych stron rządowych, w szczególności ze strony Kancelarii Premiera, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Szef rządu podkreślił w poniedziałkowym wpisie na Facebooku, że na samym początku pandemii koronawirusa mówił o tym, że jednym z największych zagrożeń dla naszej wspólnoty jest zjawisko fake newsów.

fake news FREE 1200.jpg
Stanisław Żaryn: w czasie pandemii Polska celem brutalnej kampanii dezinformacyjnej

"W ciągu ostatnich tygodni spotkałem się z setkami bzdur, kłamstw i pseudonaukowych teorii, które musiałem dementować. Na moje polecenie Kancelaria Premiera na bieżąco monitoruje i weryfikuje informacje, odpowiada na najważniejsze pytania oraz pomaga Wam rozwiewać wątpliwości" - napisał Mateusz Morawiecki.

Premier prosił, aby korzystać "tylko ze sprawdzonych źródeł informacji". Polecił korzystanie z oficjalnych stron rządowych z domeny gov.pl, w szczególności ze strony Kancelarii Premiera, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

"Zawsze sprawdzaj źródło informacji"

Mateusz Morawiecki do swojego wpisu dołączył krótki filmik, na którym prof. Andrzej Horban odpowiada na pytanie, czy Ibuprofen szkodzi zarażonym koronawirusem.

- Pragnę państwu powiedzieć, że nie ma leków bez objawów ubocznych. Nawet woda używana jako placebo ma 30 procent objawów ubocznych. W związku z tym leki niesterydowe, przeciwzapalne zwłaszcza zażywane bez sensu i bez opamiętania mają objawy uboczne. Natomiast nie mają żadnego wpływu, jak się wydaje, na przebieg tej choroby - mówi profesor.

Na końcu filmiku lektor mówi: "Stop fake news, zawsze sprawdzaj źródło informacji".

Jak samodzielnie zrobić maseczkę? fot. PAP/Maria Samczuk Jak samodzielnie zrobić maseczkę? fot. PAP/Maria Samczuk

mr