Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Paweł Kurek 18.05.2020

Wizyta Jana Pawła II w Parlamencie. Małgorzata Gosiewska złożyła kwiaty przed tablicą upamiętniającą

W Sejmie uczczono 100. rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. W imieniu marszałek Elżbiety Witek kwiaty przed tablicą upamiętniającą wizytę papieża Polaka w Parlamencie złożyła wicemarszałek Małgorzata Gosiewska.

prezydent andrzej duda oficjal ładne free tt 1200.jpg
"Z każdą Jego homilią odczuwaliśmy coraz większą jedność". Prezydent o św. Janie Pawle II

Ojciec Święty odwiedził Sejm 11 czerwca 1999 roku. Spotkał się wówczas z posłami i senatorami, przedstawicielami rządu, korpusem dyplomatycznym, przedstawicielami sądownictwa i radą ekumeniczną. Jan Paweł II wystąpił też na forum parlamentu.

18 maja 1920 roku, w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II i święty. Kierował Kościołem katolickim w latach 1978-2005. Wkrótce po śmierci rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, a potem - kanonizacyjny, zakończony w 2014 roku wyniesieniem na ołtarze przez papieża Franciszka.

Karol Wojtyła pochodził z rodziny głęboko wierzącej, kultywującej chrześcijański system wartości i tradycje patriotyczne. Przed wojną aktor, poeta i student, podczas okupacji niemieckiej pracował jako robotnik w kamieniołomach i współtworzył konspiracyjny teatr. Po wojnie, już jako ksiądz, a później biskup i kardynał, zmagał się z realiami komunistycznego reżimu.

Międzyreligijne pojednanie

Wybrany przez konklawe 16 października 1978 roku, był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch, a także najmłodszym z papieży, od półtora wieku. Miał 58 lat. Papież z kraju zza "żelaznej kurtyny", który doświadczył dwóch systemów totalitarnych: nazizmu, a potem komunizmu, stał się jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła i całego świata, między innymi przyczyniając się do upadku systemu komunistycznego.

CZYTAJ TAKŻE: Jan Paweł II - Serwis Specjalny Polskiego Radia>>>

Jan Paweł II angażował się w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Z jego inicjatywy odbyły się między innymi międzyreligijne spotkania w intencji pokoju zorganizowane w 1986 i 2002 roku w Asyżu. Był pierwszym papieżem, który odwiedził kościół protestancki oraz synagogę, a także rozpoczął publiczny dialog Kościoła z muzułmanami. Za nieocenione uważa się jego zasługi na rzecz stosunków katolicko-żydowskich.

pkur