Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Bączek 25.05.2020

"Pamięć o nim umacnia naszą tożsamość". Prezydent spotkał się z Zofią Pilecką, córką rotmistrza

Prezydent Andrzej Duda w 72. rocznicę zabójstwa rotmistrza Witolda Pileckiego spotkał się z jego córką, Zofią Pilecką. "Pamięć o tym patriocie i jego bohaterstwie umacnia naszą tożsamość" - napisał po spotkaniu prezydent.
blaszczak1200.jpg
Kwiaty pod pomnikiem rotmistrza Pileckiego. Szef MON oddał hołd bohaterowi

O spotkaniu Andrzej Duda poinformował na swoim koncie na Twitterze. "Przed chwilą rozmawiałem z Panią Zofią Pilecką, córką Rotmistrza Witolda Pileckiego. Pamięć o tym Patriocie i jego bohaterstwie umacnia naszą tożsamość" - napisał Andrzej Duda.

72 lat temu w więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, oficerze ZWZ-AK, który w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. Po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim, po upadku powstania trafił do niewoli niemieckiej.

Witold Pilecki proces free 663.jpg
Rotmistrz Witold Pilecki. Historia walki z systemem zniewolenia

Torturowany i zamordowany przez UB

Wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz 2 Korpusu gen. Władysława Andersa. Został schwytany przez UB, był torturowany i w 1948 r. skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy 25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku nie zostało ujawnione przez władze komunistyczne. Prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono, wraz z innymi ofiarami, do dołów śmierci na tzw. Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

W 1995 r. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 - Orderem Orła Białego. We wrześniu ub.r. na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odsłonięto jego pomnik.

pb