Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Paweł Bączek 17.06.2020

Przełom w leczeniu COVID-19? Deksametazon niezwykle skuteczny w zwalczaniu wirusa

Światowa Organizacja Zdrowia zmienia wytyczne dotyczące leczenia osób chorych na COVID-19. To rezultat obiecujących wyników badań brytyjskich naukowców. Eksperci z uniwersytetu w Oksfordzie ustalili, że tani, sterydowy lek deksametazon może wyleczyć część ciężko chorych pacjentów.
pap_koronawirus1200.jpg
Resort zdrowia: deksametazon nie jest nowym lekiem w terapii pacjentów z COVID-19

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała w komunikacie, że wpisze deksametazon do swoich rekomendacji dla lekarzy na całym globie. Szef WHO pogratulował sukcesu brytyjskim naukowcom i władzom w Londynie. W komunikacie podkreślono, że deksametazon jest jedynym jak dotąd specyfikiem, którego skuteczność potwierdzono w badaniach klinicznych.

Czytaj także:

wirus 1200 pap.jpg
NATO szykuje się na drugą falę koronawirusa. Powstaje plan dalszej walki z pandemią

Deksametazon to tani steryd, używany w medycynie od lat 60. ubiegłego wieku. Lek zmniejsza stany zapalne. - Jest on powszechnie dostępny.

Posłuchaj
00:53 10473206_4.mp3 WHO: deksametazon będzie zalecany w leczeniu COVID-19 - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Można go znaleźć w niemal każdej aptece, w każdym szpitalu. Jest na całym świecie i jest bardzo tani - mówi profesor Peter Horby z zespołu badaczy z Oksfordu.

Wysoka skuteczność

Badania brytyjskich naukowców przeprowadzono na 2 tys. pacjentów w szpitalach. Deksametazon uratował co ósmą osobę podłączoną do respiratora i co dwudziestą, której podawano tlen. Specjaliści z Oksfordu podkreślają, że lek jest skuteczny jedynie w ciężkich przypadkach COVID-19.

Brytyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że lek zaczął być stosowany w powszechnym leczeniu chorych na COVID-19.

***

Już ponad 8 milionów przypadków zakażenia nowym koronawirusem zostało oficjalnie zarejestrowanych na całym świecie (opr. Maciej Zieliński/PAP) Już ponad 8 milionów przypadków zakażenia nowym koronawirusem zostało oficjalnie zarejestrowanych na całym świecie (opr. Maciej Zieliński/PAP)

pb