Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Błaszczyk 22.06.2020

Proces wyborczy przeciwko Trzaskowskiemu. Jest wyrok sądu

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek komitetu wyborczego Andrzeja Dudy przeciwko kandydatowi na prezydenta Koalicji Obywatelskiej Rafałowi Trzaskowskiemu. Złożony w trybie wyborczym wniosek  dotyczył wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego na temat miliona bezrobotnych. Na wiecu we Wrocławiu 14 czerwca kandydat Koalicji Obywatelskiej powiedział: "dzisiaj Polsce prawie milion osób straciło pracę".
  • Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek komitetu wyborczego Andrzeja Dudy przeciwko kandydatowi na prezydenta Koalicji Obywatelskiej Rafałowi Trzaskowskiemu
  • Wniosek został złożony w trybie wyborczym. Dotyczył wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego na temat miliona bezrobotnych. Na wiecu we Wrocławiu 14 czerwca kandydat Koalicji Obywatelskiej powiedział: "dzisiaj Polsce prawie milion osób straciło pracę"
  • Wniosek złożył w piątek pełnomocnik komitetu wyborczego Andrzeja Dudy Krzysztof Sobolewski
  • Strony będą miały 24 godziny na złożenie zażalenia do sądu apelacyjnego. Sąd drugiej instancji zażalenia rozpoznaje też w ciągu 24 godzin
  • Postanowienie sądu apelacyjnego podlega natychmiastowemu wykonaniu
maląg marlena PR1 1200x660.jpg
"To nie jest prawda". Szefowa MRPiPS odpowiada Trzaskowskiemu ws. liczby osób bezrobotnych

Czytaj także: 

Chodzi o słowa wypowiedziane przez Rafała Trzaskowskiego 14 czerwca na rynku we Wrocławiu: "dzisiaj w Polsce prawie milion osób straciło pracę. I też pytam pana prezydenta: dlaczego nie stoi Pan przy wszystkich tych, których rząd pozostawił samym sobie? Co Pan zrobił dla tych wszystkich, którzy dzisiaj tracą pracę?" - pytał wówczas obecnego prezydenta Andrzeja Dudę Rafał Trzaskowski.

Komitet wyborczy prezydenta Andrzeja Dudy pozwał za nie Trzaskowskiego w trybie wyborczym, domagając się sprostowania we wszystkich mediach. W poniedziałek warszawski Sąd Okręgowy oddalił wniosek.

"Najwyżej nieprecyzyjna"

W uzasadnieniu postanowienia sąd podkreślał, że wypowiedź padła podczas wiecu, czyli w warunkach, kiedy politycy wypowiadają się krótkimi zdaniami, zaczerpniętymi z mowy potocznej. Wskazano też, że słowa te były częścią szerszej wypowiedzi, której styl miał dynamiczny charakter.

Andrzej Duda 1200 free KPRP.jpg
Sondaż IBRIS: Andrzej Duda zdecydowanym liderem. Strata Rafała Trzaskowskiego

Sąd wskazał jednocześnie, że w maju 2020 r. zarejestrowanych jako bezrobotnych było w Polsce przeszło milion osób. Jak dodano, oznacza to, że co najmniej milion osób straciło w jakimś czasie pracę, więc wypowiedź Trzaskowskiego nie była błędna. - Rozpoczęcie zdania od słowa »dzisiaj« nie ma większego znaczenia dla sensu wypowiedzi - uznał przy tym sąd. - Wypowiedź jest co najwyżej nieprecyzyjna, a nie nieprawdziwa - uzasadniała sędzia.

Zdaniem sędzi Anny Tyrluk-Krajewskiej wypowiedzi Trzaskowskiego nie można łączyć z pandemią koronawirusa, a kandydat KO w żadnym miejscu nie zasugerował wzrostu bezrobotnych w stosunku do jakiejś poprzedniej wartości.

Wyrok w ciągu 24 godzin

Zgodnie z Kodeksem wyborczym sąd okręgowy rozpoznaje wniosek złożony w trybie wyborczym w ciągu 24 godzin. W ciągu następnych 24 godzin strony mają czas na złożenie zażalenia do sądu apelacyjnego, który rozpoznaje je w ciągu 24 godzin. Od postanowienia sądu II instancji nie przysługuje skarga kasacyjna i podlega ono natychmiastowemu wykonaniu.

mbl