Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jan Odyniec 16.07.2020

Nadal brak porozumienia ws. budżetu UE i funduszu odbudowy. Jutro unijny szczyt w tej sprawie

Dzień przed unijnym szczytem nadal utrzymują się duże różnice zdań w sprawie budżetu na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy po pandemii. Powiedział o tym dziennikarzom jeden z wysokich rangą urzędników w Radzie Europejskiej, zaangażowany w przygotowanie spotkania unijnych liderów.

Najbardziej problematyczną kwestią wydaje się być wysokość funduszu odbudowy. Według propozycji szefa Rady Europejskiej, który podtrzymał projekt Komisji, ma on wynieść 750 miliardów euro. Jednak, jak wynika z nieoficjalnych informacji, część krajów, przede wszystkim tak zwana oszczędna czwórka, czyli Holandia, Austria, Dania, Szwecja plus Finlandia domaga się zmniejszenia funduszu o 100 miliardów euro.

Posłuchaj
00:44 Budżet UE Płomecka IAR.mp3 Brak porozumienia ws. budżetu UE. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Spory o fundusz odbudowy

unia europejska free 1200
Zwiększanie budżetu UE na walkę z kryzysem. Mieszkańcy tych krajów "skąpią" najbardziej

Do ustalenia pozostaje też ile ma być grantów, a ile pożyczek. Obecna propozycja przewiduje, że pół biliona byłoby bezzwrotnych dotacji a 250 miliardów euro niskooprocentowanych kredytów.

Czytaj więcej:

Różnice zdań wśród unijnych krajów dotyczą też powiązania wypłaty funduszy z unijnego budżetu z praworządnością. Naciskają na to przede wszystkim kraje Północy Europy, z kolei wetem grożą Węgry. Otwarta też pozostaje sprawa warunkowości przy wypłacie pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Szef Rady zaproponował uzależnienie ich od neutralności klimatycznej. Polska jest jednym krajem, który nie zadeklarował realizacji tego celu do 2050 roku.

jmo