Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jan Odyniec 17.07.2020

Ponad 7 mld na inwestycje. MFiPR podsumowało 2 lata programu Dostępność Plus

Na inwestycje w poprawę dostępności w firmach, organizacjach i urzędach wydano dotychczas ponad siedem miliardów złotych. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podsumowało dwa lata rządowego programu Dostępność Plus. Ma on na celu likwidowanie barier architektonicznych i ułatwianie dostępu do budynków, dworców i innych miejsc w przestrzeni publicznej.

Jak powiedziała Polskiemu Radiu minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, dzięki poprawie dostępności, osoby ograniczone ruchowo mają poczucie większej samodzielności.

shutterstock kobieta wózek inwalidzki 1200.jpg
Lisicki o usunięciu niepełnosprawnej kobiety z fundacji: fasada jest inna, a używa się brutalnych metod

- Szkoły, uczelnie, instytucje oraz różne miejsca w przestrzeni publicznej coraz częściej są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak. - Czasami wystarczą niewielkie zmiany, aby osoba z niepełnosprawnością mogła poczuć się samodzielnie - dodała.

"Dostępność zaczyna się od drugiego człowieka"

Ideą programu Dostępność Plus jest również łamanie stereotypów o osobach z niepełnosprawnościami. - Dostępność zaczyna się od drugiego człowieka - podkreśliła szefowa resortu funduszy. - Musimy pamiętać o tym, by przełamywać swoje własne bariery. Do człowieka, który porusza się na wózku inwalidzkim, można powiedzieć "podejdź do mnie". Do osoby niewidomej można powiedzieć "do widzenia". To są takie same osoby jak my. Chcą też korzystać z tego wszystkiego, co nas otacza - dodała.

Zobacz także:

Z funduszu działającego w ramach programu Dostępność Plus skorzystało prawie 150 szkół podstawowych, ponad 100 uczelni, 300 placówek medycznych i kilkaset urzędów. Większość środków pochodzi z funduszy Unii Europejskiej.

jmo