Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Błaszczyk 17.07.2020

Premier: unijny fundusz odbudowy nie zastąpi polityki spójności

"Unia Europejska potrzebuje bodźca rozwojowego. Jednak Fundusz Odbudowy nie może zastąpić polityki spójności i polityki rolnej. O to walczymy!" - napisał na swoim Facebooku premier Mateusz Morawiecki. W Brukseli zakończył się pierwszy dzień nadzwyczajnego unijnego szczytu na temat finansów, który nie przyniósł zbliżenia stanowisk. 
  • W Brukseli trwa szczyt przywódców państw Unii Europejskiej poświęcony wspólnotowego budżetowi i funduszowi odbudowy po epidemii
  • Negocjacje finansowe rozpoczęły się w piątek przed południem
  • Premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczy w szczycie, ocenił, że kryzys "może być punktem zwrotnym w historii UE"
  • "Fundusz Odbudowy Gospodarczej nie może zastąpić polityki spójności czy wspólnej polityki rolnej UE" - napisał szef rządu na Facebooku
eu negocjacje pap 1200.jpg
Negocjacje ws. budżetu UE wciąż trwają. "Temperatura rozmów nie wzrosła"

Mateusz Morawiecki zwrócił także uwagę, że "obecny kryzys może być wielkim punktem zwrotnym w historii Unii Europejskiej". "Dziś potrzebujemy prawdziwego bodźca wzrostu gospodarczego" - napisał na Facebooku, podkreślając, że "jednak Fundusz Odbudowy Gospodarczej nie może zastąpić polityki spójności czy wspólnej polityki rolnej UE"

Na razie nie udało doprowadzić do zbliżenia stanowisk państw członkowskich, a impas nastąpił właśnie podczas negocjacji w sprawie zarządzania funduszem odbudowy. 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że powodem jest sprzeciw Holandii i Austrii. Chodzi o warunki, na jakich wypłacane byłyby z niego fundusze, czyli jak miałyby być zatwierdzane plany reform. Jednomyślności domaga się w tej sprawie Holandia. Z kolei Austria odrzuca obecne propozycje dotyczące stworzenia funduszu w wysokości 750 miliardów euro. Nie zgadza się, by aż pół biliona w funduszu to były bezzwrotne granty, a reszta - pożyczki i chce zmiany tych proporcji.

W nocy szef Rady Europejskiej Charles Michel ma przygotować nowe propozycje, które przedstawi przywódcom i wtedy okaże się, czy negocjacje będą się dalej toczyć z szansą na porozumienie, czy też obrady zakończą się i kolejny szczyt zostanie zorganizowany jeszcze w tym miesiącu.

Podczas pierwszego dnia szczytu polski premier podczas przerwy w obradach spotkał się kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Wcześniej szef polskiego rządu spotkał się z przywódcami Grupy Wyszehradzkiej, by omówić stanowiska w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy.


750 mld euro w grantach i pożyczkach

W piątek rano w Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt UE, na którym unijni liderzy dyskutować będą na temat budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy. Ten ostatni, według propozycji Komisji Europejskiej, ma umożliwić zapożyczenie się na rynkach finansowych na korzystnych warunkach i dzięki setkom mld euro pobudzić gospodarkę.


Posłuchaj
00:51 polska-ue-spec-darmoros.mp3 Polska sprzeciwia się propozycjom wiązania unijnych funduszy z praworządnością i realizacją celów klimatycznych - relacja Karola Darmorosa (IAR)

 


Czytaj także: 

Fundusz liczyłby 750 mld euro, z czego 500 mld euro byłoby dostępnych dla krajów w formie grantów, a 250 mld euro w formie pożyczek.


Proponowany kształt unijnego budżetu w latach 2021-2027 (PAP) Proponowany kształt unijnego budżetu w latach 2021-2027 (PAP)

mbl