Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jan Odyniec 19.07.2020

100 lat od Bitwy Warszawskiej. IPN oddaje hołd bohaterskim ochotnikom sprzed lat

W setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 roku IPN oddaje hołd ochotnikom, którzy masowo wstępowali przed tą walką w szeregi wojska. Wśród inicjatyw Instytutu Pamięci Narodowej jest odsłanianie w kilkunastu miejscach Polski tablic, które mają przypominać o wkładzie w wojnę z bolszewikami żołnierzy-ochotników.

Jedną z takich tablic odsłonięto w miniony piątek w Warszawie, kolejną w weekend w Sosnowcu.

1200_PR_Niepodległa_PAP.jpg
Nowa forma opowieści o Bitwie Warszawskiej. Premierowa prezentacja serwisu

"Przybliżyć bohaterów pozostających w cieniu"

Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek powiedział, że akcja odsłaniania tablic memoratywnych ma przybliżyć bohaterów sprzed stu lat, którzy pozostają w cieniu. Adam Siwek podkreślił, że ochotnicy wstępowali w tragicznym dla wojny polsko-bolszewickiej momencie.

Posłuchaj
00:26 BitwaWar IAR.mp3 Adam Siwek o ochotnikach zgłaszających się do udziału w wojnie polsko-bolszewickiej (IAR)

Front załamywał się, polscy żołnierze nie byli w stanie utrzymać kolejnych punktów wytyczanych przez dowódców. - Dopiero apel do narodu i utworzenie Armii Ochotniczej dało ten zastrzyk sił - podkreślił historyk.

Zobacz także:

Przełom w wojnie polsko-bolszewickiej

Apele wzywające do stawiania się do punktów werbunkowych rozpoczęły się na początku lipca 1920 roku. Do wojska zgłaszali się tysiącami przedstawiciele wszystkich grup społecznych: od inteligencji, przez mieszczaństwo po robotników i chłopów.

1200_Bitwa_1920.jpg
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"

W samej tylko Warszawie na odzew Rady Obrony Państwa odpowiedziało 30 tysięcy mieszkańców stolicy. Dowodzenie Armią Ochotniczą objął generał Józef Haller, a w szeregi jej wstąpiło w sumie ponad 100 tysięcy Polaków. Według historyków stworzenie tak licznej armii zdecydowało o ostatecznej wygranej z bolszewikami w trakcie Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia 1920 roku.

jmo