Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Konto Usunięte Konto Usunięte 23.07.2020

"Trwają negocjacje z PiS". Solidarna Polska chce zmian w rządzie

- Negocjacje z PiS dotyczące zmian w rządzie trwają, Solidarna Polska się rozwija - mówi w rozmowie z "Super Expressem" polityk tej partii i wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Zapewnia, że nie ma konfliktu pomiędzy szefem MS Zbigniewem Ziobrą a premierem Mateuszem Morawieckim.

Michał Wójcik był pytany o to, czy po wyborach Solidarna Polska zwiększy w rządzie "stan posiadania". - Negocjacje trwają i tyle - odpowiedział polityk, zaznaczając, że kuchni politycznej nie wyjawi.

Czytaj więcej
Jarosław Kaczyński PR1 1200.jpg
Jarosław Kaczyński: po wakacjach będzie rekonstrukcja rządu, ale premier zostaje

Pytany o to, jak poważny jest konflikt pomiędzy premierem a Zbigniewem Ziobro, Michał Wójcik zapewniał, że nie ma takiego konfliktu. Podkreślił, że choć politycy z trzech formacji wchodzą w skład Zjednoczonej Prawicy, "to jest oczywiste, że mamy kwestie, które są dla nas ważne, jak praworządność".

- I wiadomo, że zaznaczamy swoją tożsamość, bo musimy. Wiadomo, że nie jest tak, że wszyscy siedzą przy ciepłej herbatce, jedzą czekoladki i czekają. To jest walka o to, by Polska rozwijała się jak najlepiej - mówił Michał Wójcik.

Czytaj także:

Oceny szczytu UE

Dopytywany, czy teraz należy spodziewać się "zaostrzenia kursu", szczególnie wobec dziennikarzy, Michał Wójcik przekonywał, że "nigdy nikt z nich nie miał takich zakusów", a dziennikarze to "odrębna, czwarta władza". Zapewnił, że "dziennikarze nie będą mieli kneblowanych ust".

Wiceministra sprawiedliwości pytano też o sprawę niedawnego unijnego szczytu i kwestię powiązania funduszy z praworządnością. Polityk zaznaczył, że uważa wynik szczytu za sukces i ufa premierowi. Mimo to - jak podkreślił - "to, co znalazło się w konkluzjach szczytu, jest mocno niepokojące".

Czytaj więcej
1200_Kaczyński_EN.jpg
Prezes PiS: nasza izolacja w UE jest bajką. Szczyt w Brukseli to ogromny sukces Polski

Ocenił, że są w nich trzy punkty, z których jasno wynika, że "furtka" do takiego powiązania jest nadal otwarta. - Zostało to tylko przeniesione na grunt Komisji Europejskiej, a następnie do Rady Unii Europejskiej. Myk polega na tym, że Rada Europejska głosuje jednomyślnie, a Rada UE - kwalifikowaną większością głosów - dodał Michał Wójcik.

jp