Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jan Odyniec 07.08.2020

Aresztowanie aktywisty LGBT. Rzecznik KSP: czynności przy ul. Solec mogły stanowić zagrożenie

Biorąc pod uwagę tłum i siły jakimi dysponowaliśmy, zatrzymanie tej osoby na ul. Solec mogło stanowić realne zagrożenie dla policjantów - powiedział rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak odpowiadając na pytanie o to, dlaczego do zatrzymania Michała Sz. doszło na Krakowskim Przedmieściu.

W piątek po południu przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii odbył się protest przeciwko decyzji sądu o dwumiesięcznym areszcie dla aktywisty LGBT Michała Sz. (podaje się za kobietę o imieniu "Małgorzata", ps. Margot). Chodzi o uszkodzenie w czerwcu furgonetki z hasłami anty-LGBT.

Posłuchaj
00:31 KSP LGBT IAR.mp3 Nadkom. Sylwester Marczak o przyczynach zatrzymania Michała Sz. (IAR)
20807276lgbt1200.jpg
Protest LGBT na Krakowskim Przedmieściu. Sprzeciwiali się decyzji sądu o aresztowaniu aktywisty znanego jako Margo

Michał Sz. nie został zatrzymany przy Solcu

Początkowo przed siedzibą KPH na ul. Solec w Warszawie zebrało się kilkudziesięciu aktywistów, którzy protestowali przeciwko aresztowaniu Sz. Na miejscu był również radiowóz i kilku policjantów. W pewnym momencie Sz. podszedł do radiowozu, domagając się zatrzymania, ale zostało to zrobione dopiero później, na Krakowskim Przedmieściu. Zdaniem rzecznika Komendy Stołecznej Policji, stało się tak z uwagi na bezpieczeństwo policjantów.

Czytaj więcej:

- Analizujemy wszystko, ale przede wszystkim siły i środki. Biorąc pod uwagę tłum i siły, jakimi dysponowaliśmy, zatrzymanie tej osoby mogło stanowić realne zagrożenie dla policjantów, bowiem przy tego typu sytuacjach należy spodziewać się również prowokacyjnego zachowania ze strony tłumu - powiedział rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak.

"Przypuszczenia policji się potwierdziły"

Rzecznik dodał, że potwierdziło to zatrzymanie Sz. na Krakowskim Przedmieściu, gdzie Sz. "został wprowadzony do radiowozu, a następnie tłum zaatakował radiowóz, m.in. skacząc po nim". - To pokazuje, że słusznym było to, że czynności na ulicy Solec nie zostały podjęte, bo wtedy moglibyśmy mówić o rannych policjantach - ocenił.

Dodał, że cały czas policjanci prowadzą czynności oraz że zatrzymywane są najbardziej agresywne osoby. Prowadzone są również legitymowania. Jak zaznaczył, o liczbie osób zatrzymanych będzie można mówić dopiero po zakończeniu działań.

1200_LGBT_shutterstock.jpg
"Prezydent nigdy nie kwestionował praw mniejszości". Bielan o wykorzystywaniu kwestii LGBT przez opozycję

Decyzja o aresztowaniu wydana przez sąd

W połowie lipca, zgodnie z decyzją sądu, wobec Sz. zastosowano policyjny dozór i poręczenie w kwocie 7 tys. zł. Sz. został wcześniej zatrzymany przez policję. Postawiono mu zarzuty w związku z czynnym udziałem w zbiegowisku przy ul. Wilczej. Sz. zarzucono, że 27 czerwca "wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami uszkodził samochód marki renault master, poprzez przecięcie opon, pocięcie plandeki, urwanie lusterka, oderwanie tablicy rejestracyjnej, uszkodzenie kamery cofania oraz pobrudzenie pojazdu farbą". Łączna wartość strat - jak poinformowała prokuratura - wyniosła ponad 6 tys. zł na szkodę Fundacji Pro-Prawo do Życia.

Zobacz także:

Aktywiście zarzucono również, że w trakcie zajścia przewrócił Łukasza K. na chodnik, czym spowodował u niego obrażenia w pleców i lewego nadgarstka. "Zarzut obejmuje także stosowanie przemocy polegającej na szarpaniu i popychaniu Łukasza K. w celu zmuszenia pokrzywdzonego do zaprzestania nagrywania przebiegu zdarzenia" - informowała prokuratura.

W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie zadecydował o zastosowaniu wobec Michała Sz. dwumiesięcznego aresztu tymczasowego.

jmo