Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 13.08.2010

Wielkie sprzątanie. 200 osób bez dachu nad głową

Mieszkańcy Dolnego Śląska cały czas sprzątają swoje domy po powodzi.
Powódź w BogatyniPowódź w Bogatyni(fot. Aleksander Pitura , www.zgorzelec.info )

Na terenie województwa dolnośląskiego kolejną dobę pracuje ponad 900 żołnierzy z Wojsk Lądowych i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. W pełnej gotowości jest także blisko 100 żołnierzy wojsk chemicznych.

Na terenie Bogatyni żołnierze odbudowują zniszczone ulice przy użyciu ciężkiego sprzętu. Rozpoczęli też odbudowę kładki pieszej na rzece Miedziance oraz pracują nad przywróceniem jej do koryta. Oprócz prac remontowych, żołnierze pomagają mieszkańcom w wybieraniu naniesionego przez wodę mułu, wynoszeniu zniszczonych mebli i innych przedmiotów. Żołnierzom pomagają policjanci, strażacy oraz funkcjonariusze Straży Granicznej.

Są też więźniowie z zakładów karnych. Dolnośląski Urząd Wojewódzki pilotuje akcję zbierania darów z żywnością i organizuje konwoje do miejsc najbardziej dotkniętych powodzią. Władze samorządowe zapewniają, że każdy poszkodowany może liczyć na pomoc. Dary dla tych, którzy stracili domy są zabezpieczane i w odpowiednim czasie, gdy poszkodowani będą mieli, gdzie mieszkać, trafią do nich.

W najbliższą niedzielę na letni wypoczynek wyjedzie około 120 dzieci wraz z opiekunami z gmin Bogatyni, Leśnej i Zgorzelca. Dwutygodniowy wypoczynek dzieci z Bogatyni, Piechowic, Starej Kamienicy, Zagrodna, Zawidowa, Pielgrzymki, Wlenia i Nowogrodźca zorganizowało Dolnośląskie Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. . Obecnie na zalanych terenach nie ma zagrożenia sanitarnego ani epidemiologicznego. Bez prądu pozostaje 65 odbiorców. Cały czas jedyna droga do Bogatyni prowadzi przez Niemcy i Czechy. Przed wyjazdem Straż Graniczna prosi o zapoznanie się z aktualną sytuacją drogową na stronie internetowej Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej (http://www.sudecki.strazgraniczna.pl/).

Mieszkania dla powodzian

W zniszczonej przez powódź Bogatyni ponad 200 osób nie ma dachu nad głową. Gmina szuka dla nich lokali zastępczych. Brane są pod uwagę są dwa budynki po strażnicach granicznych - w Bratkowie i Porajowie. Łącznie jest to około stu lokali. Jest kilka innych pomysłów - mówi wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec. Pod uwagę brane jest między innymi dawne gimnazjum, gdzie są dwa budynki. Jeden z nich pomieściłby 30 rodzin, drugi 6. W innym budynku mogłoby tymczasowo zamieszkać 10 rodzin. To budynek straży granicznej przy dawnym przejściu granicznzm w Bogatyni.

Trwają też prace przy odbudowie zbiornika Witka przy przerwanej przez wodę tamie. Pracownicy zabezpieczyli osuwisko, ale mówią, że w tej chwili całość przypomina księżycowy krajobraz. Nadal trwa szacowanie szkód po sobotniej powodzi w powiecie zgorzeleckim.

to