Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Paweł Bączek 12.08.2020

Zajęcia szkolne w strefach "czerwonej" i "żółtej". Szef MEN: mogą być dodatkowe obostrzenia

- Większość powiatów w Polsce jest w standardowej sytuacji epidemicznej, która pozwala na to, aby dyrektorzy przygotowywali się do powrotu tradycyjnych zajęć w szkołach. Jedynie w tych kilku powiatach "żółtych" i "czerwonych" mogą być dodatkowe obostrzenia - poinformował szef MEN Dariusz Piontkowski.
Jedynka Dariusz Piontkowski 1200.jpg
Piontkowski: w większości szkół można wrócić do stacjonarnych zajęć

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski wziął udział w konferencji prasowej nt. zasad bezpieczeństwa przed powrotem dzieci do szkół i placówek oświatowych. W konferencji uczestniczyła również Izabela Kucharska, zastępca głównego inspektora sanitarnego.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:23 10571452_1.mp3 Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski o powrocie do szkół (IAR)

- Obecna sytuacja epidemiczna według Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego pozwala na to, aby w przytłaczającej większości naszego kraju, w przytłaczającej większości placówek edukacyjnych, w zdecydowanej większości szkół, przedszkoli, żłobków, można było przywrócić standardowe zajęcia polegające na bezpośrednim kontakcie nauczyciela z uczniami - powiedział minister edukacji. - Stąd mówimy o możliwości bezpiecznego powrotu do szkół - dodał.

Jak mówił, bezpieczny powrót jest możliwy "dzięki współpracy kilku ministerstw i kilku instytucji, które w tej sprawie się ze sobą kontaktują".

Marcin Kędzierski.jpg
Dr Kędzierski: nie ma gwarancji, że po wakacjach uczniowie wrócą do tradycyjnej nauki

Dodatkowe procedury i obostrzenia

- Przytłaczająca większość powiatów w Polsce jest w standardowej sytuacji epidemicznej, która pozwala na to, aby te wytyczne, o których mówiliśmy już w ubiegłym tygodniu, spokojnie wcielać w życie i aby dyrektorzy przygotowywali się do powrotu do stacjonarnych, tradycyjnych zajęć w szkołach. Jedynie w tych kilku powiatach "żółtych" i "czerwonych", mogą być jakieś dodatkowe procedury i obostrzenia - przekazał Piontkowski.

Dodał, że MEN podejmując decyzję o powrocie do szkół kierowało się "nie tylko polskimi doświadczeniami, ale również tym, co dzieje się w różnych krajach Europy i świata".

Podczas briefingu prasowego szef MEN mówił również o procedurze postępowania, gdyby w szkole pojawiły się przypadki zakażeń koronawirusem.

Trzy modele postępowania

Piontkowski poinformował, że wówczas wdrażany będzie model mieszany (model B) lub taki, w którym wszystkie zajęcia szkolne w pełni będą odbywały się zdalnie (model C). - Jednak w modelu mieszanym oraz modelu zdalnym dyrektor szkoły taką decyzję może podjąć dopiero po uzyskaniu zgody organu prowadzącego oraz inspektora sanitarnego - poinformował minister.

Posłuchaj
00:30 10571481_1.mp3 Od 1 września szkoły mogą funkcjonować w trzech trybach (IAR)

Model mieszany będzie wdrażany np. wtedy, gdy poszczególni uczniowie lub ich grupy znajdą się w kwarantannie i wówczas - po pozytywnej opinii inspektora sanitarnego - będą oni zdalnie kontynuowali kształcenie.

egzamin test 1200 free
Państwowe egzaminy specjalizacyjne. Resort zdrowia wydłużył termin składania wniosków

Szef MEN poinformował, że kształcenie na odległość będzie również organizowane dla uczniów z chorobami przewlekłymi, którzy otrzymają zaświadczenie lekarskie o tym, że ich choroba może być jeszcze bardziej niebezpieczna w przypadku kontaktu z osobami zarażonymi i że jest wyraźne wskazanie medyczne, które powinno zadecydować o ograniczeniu kontaktu z rówieśnikami.

- Przy czym proszę pamiętać, że uczeń, który będzie miał tego typu zalecenie, nie powinien np. chodzić do sklepu, wyjeżdżać na wakacje i leżeć na plaży, nie powinien być na boisku itd. Ta opinia lekarska ma także swoje dalsze konsekwencje, ona będzie w bardzo mocny sposób ograniczała swobodę poruszania się tego ucznia i rodzic powinien się poważnie zastanowić, czy w każdym przypadku powinien usilnie zabiegać o taką opinię - podkreślił.

Strefy "czerwone" i "żółte"

Strefa czerwona obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim - ostrzeszowski, w woj. małopolskim - nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński.

Strefa żółta obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim - jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim - powiat kępiński, w woj. małopolskim - oświęcimski, w woj. świętokrzyskim - pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.

pb