Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Chodurski 17.08.2010

Operacja przeszczepu u 6. letniego Tomka zakończona

Jak informuje warszawskie Centrum Zdrowia Dziecka - wielogodzinny zabieg przeszedł zgodnie z planami lekarzy.
O możliwych nieprawidłowościach w szpitalu zawiadomił prokuraturę jeden z lekarzyO możliwych nieprawidłowościach w szpitalu zawiadomił prokuraturę jeden z lekarzyfot. SXC

Wiceszef kliniki intensywnej terapii CZD Marek Migdał powiedział, że oczekiwanie na narząd nadający się do przeszczepienia chłopcu nie mogło trwać długo - dawca pojawił się w ostatniej chwili. Jest nim 25-letni mężczyzna, który zginął w wypadku. Jeżeli przeszczepiona wątroba zostanie przyjęta przez organizm i będzie prawidłowo funkcjonować Tomek przez całe życie będzie musiał brać leki immunosupresyjne zapobiegające odrzuceniu przeszczepu.

Jeden z anestezjologów Przemysław Łaniewski - Wołk powiedział, że wielogodzinny i bardzo trudny zabieg przebiegł pomyślnie. Poza zniszczeniem wątroby przez toksyny nie doszło do poważniejszych uszkodzeń organizmu dziecka. Najważniejsze jest to, że nie doszło do uszkodzenia mózgu, dzięki stosowanym od kilku dni dializom albuminowym, które zastępowały wątrobę Tomka w funkcji oczyszczania organizmu z toksycznych substancji.

Pediatra - transplantolog Joanna Pawłowska podkreśla, że taka sytuacja nie musiałaby się zdarzyć, gdyby rodzice nie podawali grzybów dzieciom. Lekarka podkreśla, że grzyby nie są odpowiednim pokarmem dla dziecka, którego wątroba nie jest dojrzała i nie radzi sobie z neutralizacją toksyn.

Doktor Agata Wolska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarnej w Warszawie opowiadała w radiowej Jedynce jak ustrzec się przed zjedzeniem trujacych grzybów.

dp