Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Klaudia Dadura 02.09.2020

"Życzę dzieciom nauki przede wszystkim stacjonarnej". Mikołaj Pawlak o nowym roku szkolnym

Nauki przede wszystkim w formie stacjonarnej życzył uczniom z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Oprócz tego "samych piątek, wypracowanych wiedzą, nauką i uczestnictwem w zajęciach".

Pawlak zwrócił uwagę, że to, co kiedyś, przed pandemią koronawirusa, wydawało się normalne - spotkania, pójście do szkoły, a nawet stanie obok siebie - teraz jest czymś nadzwyczajnym, za czym tęsknimy wszyscy, a zwłaszcza dzieci.

Piontkowski PAP-1200.jpg
Powrót do stacjonarnej nauki. Szef MEN: niemal wszystkie szkoły otworzyły się 1 września

- Tegoroczny powrót do szkół jest inny niż wszystkie do tej pory, ale odnoszę wrażenie, że to pierwsze pokolenie od wielu lat, które naprawdę szczerze cieszy się z tego powrotu do klas i do rówieśników - ocenił rzecznik.

Zauważył, że spotkania dzieci w szkole to także element edukacji, ten, którego z pewnością brakowało uczniom. - Edukacja to nie tylko suche przyswajanie materiału, to też tworzenie relacji z rówieśnikami i uczestnictwo w tej szkolnej społeczności" - mówił Pawlak. 

"Dzieci bardzo dobrze poradziły sobie podczas tej próby"

- Dlatego życzę wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom oświaty, żeby ten rok był bezpieczny, żeby pozwolił dzieciom wchłaniać jak najwięcej wiedzy i żeby mogło się to odbywać w szkole, a nie w formie nauki zdalnej - mówił rzecznik.

Czytaj również:

Choć, jak jednocześnie wskazał, ostatnie miesiące nauki w takiej właśnie formie pokazały, że "dzieci bardzo dobrze poradziły sobie podczas tej próby".

- Przy okazji nauczyły się też nieco dorosłości - przyswoiły dobre nawyki, np. częstego mycia rąk oraz pokazały umiejętność zdyscyplinowania w tak nietypowych warunkach, jakimi są czasy pandemii - kontynuował.

Życzenia Rzecznika Praw Dziecka

- W nowym roku szkolnym życzę, żeby wszyscy uczniowie ze wszystkich szkół w Polsce dostawali same piątki, wypracowane swoją wiedzą, nauką, swoim uczestnictwem w zajęciach w dowolnej formule - czy to będzie nauka stacjonarna, zdalna czy hybrydowa, choć życzę, by jednak głównie była to nauka stacjonarna - powiedział.

- A o bezpieczeństwo, żeby edukacja dzieci i młodzieży mogła być powadzona w takim nowym systemie, w nowych okolicznościach, musimy zadbać my - dorośli - dodał. 

kad