Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Izabela Tomaszewska 03.09.2020

Sprawa próby otrucia Nawalnego tematem narady UE. Polska chce dyskusji szefów dyplomacji

Sprawa próby otrucia nowiczokiem rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego trafi dziś pod unijne obrady. Polska jest jednym z krajów, które chcą podnieść tę kwestię - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

W czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej spotyka się z ambasadorami państw członkowskich, a próba otrucia rosyjskiego opozycjonisty zapewne będzie jednym z tematów tego spotkania. Niemcy, którzy kierują w tym półroczu pracami Unii, chcą, by sprawę omówili przedstawiciele 27 krajów na posiedzeniu komitetu politycznego i bezpieczeństwa - przekazali brukselskiej korespondentce Polskiego Radia unijni dyplomaci.

Posłuchaj
00:54 płomecka nawalny.mp3 Sprawa otrucia nowiczokiem A. Nawalnego dziś trafi pod obrady UE, Polska chce dyskusji szefów dyplomacji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
 
muller 1200 pap.jpg
"Wstrząsająca informacja". Piotr Müller o otruciu Aleksieja Nawalnego

Poza tym Warszawa ponowiła apel o dyskusję o Rosji na najbliższym spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych. Polska spodziewała się dyskusji na ten temat na nieformalnym spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Berlinie w ubiegłym tygodniu, ale ostatecznie ten punkt spadł z agendy. Teraz Polska znowu wnioskuje o podjęcie tematu Rosji. Dyplomaci z Europy Środkowo-Wschodniej, z którymi rozmawiała Beata Płomecka, również są za tym.

- Nie wyobrażam sobie, by w związku z próbą otrucia Aleksieja Nawalnego, ministrowie spraw zagranicznych nie zajęli się Rosją - powiedział jeden z dyplomatów.

Czytaj także:

Europejskie rządy zastanawiają się teraz, jak zareagować. Berlin nalega na wspólną reakcję Unii, a część niemieckich polityków mówi o konieczności wstrzymania budowy Nord Streamu 2. Tyle tylko, że rurociąg, mimo sprzeciwu wielu europejskich krajów, jest zbudowany prawie w 90 procentach. Odpowiedzialność spoczywa teraz na rządzie Niemiec. Jeśli będzie bezwzględnie przestrzegał zapisów znowelizowanej unijnej dyrektywy gazowej i nie pozwoli Gazpromowi na ich obchodzenie, niemożliwe będzie funkcjonowanie Nord Streamu 2.

itom