Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jan Odyniec 10.09.2020

Sankcje UE w związku z sytuacją na Ukrainie przedłużone. Jest decyzja państw członkowskich

Sankcje Unii Europejskiej za podważanie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy zostały oficjalnie przedłużone o pół roku, czyli do połowy marca. Kraje członkowskie podjęły tę decyzję w procedurze pisemnej. W środę zielone światło dali ambasadorowie unijnych państw.

Sankcje obejmują zakaz wjazdu na teren Unii i zablokowane aktywa finansowe w Europie. Restrykcjami zostało objętych 175 osób - to separatyści z Krymu podważający integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy, a także rosyjscy politycy i wojskowi, w tym kilku bliskich współpracowników prezydenta Władimira Putina. Na czarnej, unijnej liście są również 44 firmy, które nadal będą miały zamrożone aktywa we Wspólnocie.

1200_UE_shutterstock.jpg
Sankcje za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy. Ambasadorowie UE podejmą decyzję
Posłuchaj
00:50 Sankcje UE Pło IAR.mp3 UE przedłuża sankcje za naruszanie integralności Ukrainy. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Sankcje od 2014 roku

Te sankcje zostały nałożone w marcu 2014 roku i od tego czasu co pół roku są przedłużane, co nie wywołuje kontrowersji. W związku z rosyjską agresją na Ukrainie Unia Europejska nałożyła też sankcje gospodarcze. One również są od 2014 roku przedłużane co 6 miesięcy, ale w przeszłości co jakiś czas pojawiały się apele, by te restrykcje złagodzić bądź zawiesić.

Czytaj więcej:

Obecne sankcje gospodarcze obowiązują do końca stycznia, zatem w grudniu unijne kraje będą musiały podjąć decyzję w sprawie ich przedłużenia.

jmo